Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Asansör Akademisi Açıldı

Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Asansör Akademisi Açıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) arasında “Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü” 28.03.2018 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girdi.

Protokol ile ülkemizde ilk defa Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) tarafından “Asansör Sistemlerindeki Yeni Teknolojiler” Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine taşındı.

“Mesleki Egitim İş Birliği Protokolü”  kapsamında; Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Eskişehir Tepebaşı Devlet Malzeme Ofisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kayseri Kocasinan Ayşe Baldöktü Mesleki Eğitim Merkezi’ne öğretmen ve öğrencilerin gerçek üretim ve teknoloji ortamında eğitim faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere ASFED tarfından Asansör Akademisi oluşturulması kararlaştırıldı.

Bunlardan ilki; Federasyona bağlı olarak faaliyet gösteren Merih Asansör; AKE Asansör Sistemleri ve ARKEL’in desteği ile 6 atölyeden oluşan ilk Asansör Akademisi öncelikle Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kuruldu.

Asansör Akademisinin açılışı, Genel Müdürümüz Kemal Varın Numanoğlu ve sektör temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.

Numanoğlu, Asansör Akademisine ilişkin yaptığı açıklamada, bütün okulların sektörün gelişim hızını yakalayabilecek düzeyde imkanlara kavuşturularak öğrenci ve öğretmenlerin gerekli yeterliliklere ulaşmasının, 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda belirlenen hedeflere ulaşma yolunda önemli adımlardan birisi olacağını ifade etti.

Akademinin kurulmasında ASFED Yönetim Kurulu ile ilgili firmaların, eğitime desteklerini esirgemeden maddi ve manevi her türlü desteği sağladığına işaret eden Numanoğlu, mesleki eğitimde sektörle yapılan iş birliğinin artarak devam edeceğini vurguladı.

Kurulan Akademi’de öğrencilerinin ve öğretmenlerin uygulamalı derslerini gerçek üretim ortamında yapabilmeleri için;

  • Asansör Kabin ve Kat-Kapı Montaj Atölyesi
  • Kuyu Montaj Atölyesi
  • Hidrolik- Pnomatik ve PLC Atölyesi
  • AKE Yürüyen Merdiven ve Raylı Sistemler Atölyesi
  • ARKEL Kumanda Pano ve Elektrik Sistemleri Atölyesi
  • Eğitim odası oluşturudu

 

26-10-201826-10-201826-10-201826-10-201826-10-201826-10-201826-10-2018

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.