Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Yalova İlinde Meslekî ve Teknik Eğitim Çalıştayı Gerçekleştirildi.

Yalova İlinde Meslekî ve Teknik Eğitim Çalıştayı Gerçekleştirildi.

Yalova İl Millî Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen "Meslekî Teknik Eğitim Çalıştayı", Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali KARAGÖZ, Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Ercan ALPAY, Eğitim Politikaları Daire Başkanı Durmuş CAN, Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Murat NEDİRLİ'nin katılımıyla Yalova Merkez Şaban Temuge Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirildi.

Meslekî eğitimin geliştirilmesine ilişkin fikir ve önerilerin sunulması, yenilikçi çözümlerin üretilmesi ve Yalova'da 21. yüzyıl ölçeğinde meslekî ve teknik eğitimin istihdam öncelikli ve sürdürülebilir hale getirilmesi amaçlanan söz konusu Çalıştaya, meslekî eğitim veren okul ve kurum yöneticileri, alan şefleri, meslek öğretmenleri ve sektör temsilcilerinin katılımıyla Yalova Valisi Dr. Hülya KAYA, Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali KARAGÖZ ve İl Millî Eğitim Müdürü Halil İbrahim AKMEŞE'nin açılış konuşmalarıyla başladı.

Yalova Valisi Dr. Hülya KAYA; Yetiştirilen işgücünün yanı sıra sektörün ihtiyacını karşılayabilecek nitelikli elaman bulmada sıkıntı yaşandığını belirterek bu çalıştaydan önemli sonuçlar çıkmasının beklendiğini ifade etti. Meslekî eğitimin oturup tekrar düşünülmesi, tasarlanması ve yetişen iş gücünün nasıl kalifiye hale getirilebileceği, sektörün ihtiyacını karşılayabilmek için nasıl bir çalışma yapılması gerektiğinin önemine değindi.

Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali KARAGÖZ; Güçlü olmak için bu çalıştayın önemli bir başlangıç olacağını söyledi. Gençlerimizi her alanda çok iyi yetiştirerek onların üretimde, eğitimde, kültürde, sosyal hayatta, her alanda ülkemizin milli duruşunu ve yerli üretimi, yerli davranışı sergileyeceğini belirtti. Ayrıca; meslekî ve teknik eğitimde 1 milyon 600 binin üzerinde öğrenci, 130 binin üzerinde öğretmenle 53 meslek alanında ve 114 meslek dalında Türkiye'ye hizmet verildiğini de sözlerine ekledi.

İl Millî Eğitim Müdürü Halil İbrahim AKMEŞE; Eğitim, tarım, turizm ve sanayi kenti olan Yalova'da meslekî eğitimin dününü bugününü konuşmak ve geleceğiyle ilgili plânlama yapmak üzere bu çalıştayın gerçekleştirildiğini söyleyerek "eğitim, üretim ve istihdam kavramları birbirlerini besleyen ve geliştiren unsurlar olduğu için okul sektör işbirliğini ziyadesiyle önemsiyoruz." dedi.

Okul-Sektör İş Birliği Programı kapsamında Yalova Makine İhtisas OSB Konferans Salonunda Meslekî ve Teknik Eğitimde Sektör İş Birliği Değerlendirme Toplantısı yapıldı. Yalova Valisi Dr. Hülya KAYA, Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali KARAGÖZ, İl Millî Eğitim Müdürü Halil İbrahim AKMEŞE, Yalova İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç ÖZDEMİR ile Organize Sanayi Bölgesi temsilcileri ve sektör temsilcileri katıldı.

Toplantıda Yalova'da bulunan sektör temsilcileri ile oda başkanlarının; soru ve çözüm önerileriyle birlikte görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca meslekî eğitimin yeni yol haritası ile birlikte okul sektör iş birliği ve istihdamın artırılması için yapılacaklar gündeme geldi.

Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali KARAGÖZ, Çalıştay sonrasında Yalova'daki Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Altınova İbrahim Nuh Paksu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Çiftlikköy Meslekî Eğitim Merkezini ziyaret ederek yönetici, öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi.

16-01-202416-01-202416-01-202416-01-202416-01-202416-01-202416-01-202416-01-202416-01-202416-01-202416-01-2024

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.