Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Ülkesini En İyi Temsil Eden Takım

Türkiye'nin Yıldızları Takımı, Çin'in Şanghay şehrinde düzenlenen  FRC Off-Season Robot Yarışması'ndan ödülle döndü
Ülkesini En İyi Temsil Eden Takım

Gençlerin bilime, teknolojiye ilgisini arttırmak, özgüvenlerini artırmak, hayat becerilerini geliştirmek amacıyla kurulan Atalar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinden oluşan Göktürkler Robot Takımı  2017'de ABD-New York, 2018'de Çin-Shenzhen, 2019'da  ABD-San Diego'da düzenlenen robot yarışmalarında elde ettiği başarılara bir yenisini daha ekledi.

Türkiye'nin Yıldızları

1-4 Ağustos 2019  tarihleri arasında Çin'in Şanghay şehrinde düzenlenen  FRC Off-Season Robot Yarışmasına, katılmak amacıyla İstanbul'dan 4 okul ile ittifak kurarak iki öğretmen ve altı öğrenciden oluşan Türkiye'nin Yıldızları Takımı'nı kurdular.Takımın kadrosu şöyle: Öğretmenlerimiz Cengiz Kural ve Okan Özkan; öğrencilerimiz ise Muhammed Akif Tobcil,Erdem Yılmaz, Azra Asude Algun, Berke Can Aslan, AhmetAltun ve Kenan Emre Ergül.

Atalar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kartal Bilim ve Sanat Merkezi, Başakşehir Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri 6 haftalık bir çalışmanın ardından kendi robotlarını üretti.

Türkiye'nin Yıldızları Takımı, 70 takımın yarıştığı turnuvada birçok ülke takımını geride bırakıp çeyrek finale kalma başarısını gösterdi. "Ülkesini En İyi Temsil Eden Takım" ödülünü kazandı.Katıldıkları yurt dışı organizasyonda gösterdikleri performansla dikkati çeken öğrenciler, Türk bayrağıyla çıktıkları platformda, ödül almanın büyük mutluluğunu yaşadı.Türkiye'nin Yıldızları Takımı daha sonra Şanghay Başkonsolosu Sayın Ahmet Denk'in  daveti üzerine Türkiye Cumhuriyeti  Konsolosluğunu ziyaret etti.

Azim ve Kararlılığın Göstergesi

Güçlü Türkiye için çok üretim yapılması gerektiğini belirten Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Cengiz Kural, "Bunun için gençlerimizin robot alanında ortaya koydukları başarı oldukça önemli. Bu çerçevede gençlerimiz bizlere gelecek için büyük ümit veriyor. Güçlü Türkiye için öğrencilerimizin ürettiği robotlar gelecekte büyük önem taşıyacak. Bu açıdan çok mutluyuz. Öğrencilerimize fırsat verildiğinde ortaya çıkan manzara onların azim ve kararlılığının göstergesi." ifadelerini kullandı.

Atalar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik Teknolojisi Öğretmeni Okan Özkan ise öğrencilerin yarışmadan çok önemli kazanımlarla döndüğünü, hem kendilerinin hem de öğrencilerin vizyonlarını geliştiren çok büyük adımlar attıklarını ifade etti.Takım hâlinde ödül töreninde ay yıldızlı bayrağımızın dalgalanmasının ve İstiklal Marşı'mızın çalınmasının haklı gururunu yaşadıklarını belirten Özkan, "Biz bu takımımızı kurduğumuzdan itibaren var gücümüzle çalışıyoruz.Elimizden geldiğince öğrencilerimize takım olarak çalışıldığında nelerin kazanıldığını anlatmaya çalıştık. Onlar da bunun hakkını verdiler. Bu süreçte çalışmalarımıza destek veren tüm kurumlara ve firmalara teşekkür ediyoruz.

06-08-201906-08-201906-08-2019

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.