Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

“TÜSİAD Mesleki Teknik Liselerde Sanayi 4.0 için STEM Eğitimi Projesi”nde öğretmen eğitimleri devam ediyor

  “TÜSİAD Mesleki Teknik Liselerde Sanayi 4.0 için STEM Eğitimi Projesi”nde öğretmen eğitimleri devam ediyor

TÜSİAD ve Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü arasında imzalanan “Meslek Liselerinde STEM Eğitimi ve Sanayi 4.0 Farkındalığının Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü” kapsamında TÜSİAD tarafından, Dow ana desteği ve İstanbul Aydın Üniversitesi yürütücülüğüyle düzenlenen “Mesleki Teknik Liselerde Sanayi 4.0 için STEM Eğitimi Projesi” nde yüz yüze eğitimler tamamlandı.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nde (MTAL) görev yapan öğretmenlerin STEM eğitimi ve Sanayi 4.0 konusunda farkındalık ve yetkinliklerini güçlendirmeyi amaçlayan projede, 8-13 Ekim tarihleri arasında İstanbul Aydın Üniversitesi’nde STEM eğitimi ve Sanayi 4.0 konusunda farkındalık sağlayacak yüz yüze eğitimler verildi. Ayrıca 13 Ekim 2018 Cumartesi günü IBM Türkiye ziyareti düzenlendi. Proje çalışmalarını desteklemek üzere “programlama kitleri” de verildi.Kasım ayına dek STEM, robotik ve mobil programlamanın yanı sıra, nesnelerin interneti (LOT), 3 boyutlu tasarım, bulut bilişim, siber güvenlik ve büyük veri konularında çevrimiçi eğitimler devam edecek.

 

Eğitim sonrası izleme safhasında öğretmenler kendi okullarında dijital dönüşüm için “STEM Eğitimi ve Sanayi 4.0 Eylem Planı” nı hayata geçirecekler. Proje kapsamındaki okullarla öğretim yılı boyunca danışmanlık ve izleme çalışmaları yapılacak ve proje fuarları düzenlenecek.  

Projeye mesleki ve teknik liselerinde görev yapan fizik, kimya, biyoloji, matematik öğretmenleri ile teknik alan öğretmenleri katılıyor. İlk aşamada İstanbul ve Kocaeli’nden aday olan devlet okullarından Darıca Deniz Yıldızları MTAL, Gebze STFA MTAL, Haydarpaşa MTAL ve İzmit Atatürk MTAL’ den öğretmenler ile özel Manisa OSB MTAL’ den öğretmenler yüz yüze ve çevrim içi eğitim programında yer aldı. Çevrimiçi eğitimler, yüz yüze eğitim modülüne katılamayan diğer başvuran devlet okullarının da erişimine açık olacak. 50 öğretmenin yüz yüze eğitimlere doğrudan katıldığı projede, toplamda 250 öğretmenin ve 2000 öğrencinin eğitimlerden faydalanarak STEM projeleri gerçekleştirmesi planlanıyor.

 

23-10-201823-10-201823-10-201823-10-2018

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.