Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

TUSAŞ İLE UZAY VE HAVACILIK ALANINDA İŞ BİRLİĞİ

TUSAŞ İLE UZAY VE HAVACILIK ALANINDA İŞ BİRLİĞİ

Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.  (TUSAŞ) arasında havacılık ve uzay  alanında iş birliği çalışmalara hayata geçiriliyor.

Genel Müdürlüğümüz ile TUSAŞ arasında sektör çalışanlarının mesleki eğitim merkezleri aracılığı ile eğitim öğretim sürecine dahil olmalarını sağlayarak belgelendirmek amacıyla 19 Nisan 2023 tarihinde Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü imzalanmıştır. Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Nazan ŞENER, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Sayın Temel KOTİL ve TUSAŞ Akademi Başkanı Prof. Dr. Sayın Ahmet PINARBAŞI tarafından imzalanan protokolün töreninde Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanları ile TUSAŞ temsilcileri yer almışlardır.

Uzay ve havacılık başta olmak üzere, savunma sanayii, bilişim teknolojileri, siber güvenlik ve yazılım alanlarında son dönemde elde edilen kazanımların pekişmesi ve mesleki ve teknik eğitimde bu yönde kazanılan ivmenin daha ileriye kalıcı bir biçimde taşınması için TUSAŞ ile imzalanan iş birliği protokolü önemli bir yere sahip olacaktır.

Protokol kapsamında; havacılık sektör ihtiyaçlarına yönelik yeni alan öğretim programlarının ve yüz yüze/dijital eğitim materyallerinin hazırlanması/güncellenmesi; eğitim faaliyetlerinin yürütüleceği okulların belirlenmesi, okulun sınıf, atölye ve laboratuvarlarının yeni teknolojilere dayalı olarak donatılması/desteklenmesi, TUSAŞ bünyesinde çalışanların belirlenen okullardaki MEMP kayıt işlemlerinin yapılması,  öğrencilere temrinlik malzeme desteği sağlanması, mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi için fuar, seminer, konferans, yarışma vb. farkındalık oluşturma faaliyetleri düzenlenmesi, öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin desteklenmesi ve eğitim alanında uzmanlık desteğinin karşılıklı olarak paylaşılması faaliyetleri gerçekleştirilecek.

Mesleki ve teknik eğitimdeki atılımların güçlendirilmesi için TUŞAŞ'la etkili iş birliğine önem atfedilmilmiştir. Yeni açılacak okul ve alanların sektör ile beraber tasarlanması, güncel ihtiyaçlara yönelik içeriklerin oluşturulması, eğitim süreçlerinin ve materyallerin birlikte zenginleştirilmesi  ve özellikle mesleki ve teknik alan öğretmenlerinin mesleki gelişimlerinin gerçek iş ortamında  yapılması  çalışmalar sürdürülecektir.

20-04-202320-04-2023

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.