Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Türkiye’nin Mesleki Eğitim Modeline Dünya Ülkeleri Rağbet Gösteriyor

Türkiye’nin Mesleki Eğitim Modeline Dünya Ülkeleri Rağbet Gösteriyor

6764 sayılı kanun ile yürürlüğe giren Türkiye’nin mesleki eğitim modeline dünya ülkeleri rağbet göstermeye başladı. Genel Müdürlüğümüz ile Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde mesleki eğitim çalışmaları yürütülmekte olup  TİKA’nın faaliyet gösterdiği ülkelerden biri olan Sudan Hükümeti ülkemiz ile mesleki eğitim alanında işbirliğinin geliştirilmesi bağlamında ülkemizde verilmek üzere  Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanında kurs talep etmişlerdir.

Bu doğrultuda; Sudan’ın otomobil motoru tamircisi açığının yoğun olduğu Doğu Darfur Eyaletinden lise mezunu 10 teknisyene yönelik olarak hazırlanan eğitim programı ile 07-11 Ağustos 2017 tarihleri arasında Ankara Yenimahalle Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı/Araç Teknolojisi dalında; El Aletleri ve Motorlar, Sabit Motor Parçaları, Motor Donanımları, Piston Biyel Krank Mekanizması, Benzinli Motorlarda Yakıt ve Ateşleme Sistemleri modülleri eğitimi ve ayrıca Diagnostik Eğitimi (motor test cihazı ile arıza tespiti ve onarılması) teorik ve uygulamalı olarak yapılarak eğitim programı tamamlanmıştır.

Söz konusu eğitim programının açılışı; TİKA, Bakanlığımız Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ve Genel Müdürlüğümüz Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanlığı temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleştirilmiş olup eğitim sonucu kursiyerlere sertifika verilmiştir.

14-08-201714-08-201714-08-2017

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.