Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Türkiye´nin “Mesleki Eğitim Haritası“ çıkarıldı

Milli Eğitim Bakanlığı, 100 Günlük İcraat Programı´nda yer alan "Mesleki eğitimin Endüstri 4.0 anlayışıyla yeniden yapılandırılması" hedefi için önemli bir adım atarak mesleki eğitim haritalandırma çalışmasını tamamladı.
Türkiye´nin “Mesleki Eğitim Haritası“ çıkarıldı

Haritaya ulaşmak için tıklayınız...  

Mesleki ortaöğretim kurumlarımızın belirli alanlarda Türkiye´nin tüm bölgelerinde verdikleri mesleki alan eğitimlerine ilişkin verileri il bazında tespit eden ve iller bazında teknoloji ve üretim kapasitesini de dikkate alan bir mesleki eğitim haritası haritalandırma çalışması tamamlandı.

Mesleki eğitimin Endüstri 4.0 anlayışı ile yeniden yapılandırılması çalışmaları kapsamında güncel verilerin sağlanması amacıyla ülke çapında bölgelerarası teknoloji ve üretim kapasitesini de dikkate alan mesleki eğitim haritası hazırlanmıştır.

Cumhurbaşkanlığımızca yayınlanan 100 Günlük İcra Programında yer alan “Mesleki eğitimin Endüstri 4.0 anlayışı ile yeniden yapılandırılması” hedefine yönelik olarak yapılan çalışma kapsamında iller bazında sanayinin üretim kapasitesi, çalışan profili ve sektörün bölgesel olarak dağılımı verileri TOBB Kapasite Raporları çerçevesinde değerlendirilmiş ve veri tabanı oluşturulmuştur.

Bu haritalandırma çalışması yoluyla veri tabanına işlenen sektöre ait çalışan profil bilgileri ile Mesleki ve Teknik okullarca eğitimi verilen ve Endüstri 4.0’a uyumlu 25 alanda eğitim alan öğrenci sayılarının iller bazında değerlendirilmesi mümkün olabilmektedir. Bunun yanı sıra ülkemizde bulunan ARGE merkezlerinin sayısı ve sektörlere göre dağılımları da iller bazında veri setine dâhil edilmiştir.  

Yapılan bu çalışma ile birinci 100 Günlük İcra Programında yer alan “Mesleki eğitimin Endüstri 4.0 anlayışı ile yeniden yapılandırılması” hedefine yönelik olarak, sektörün ve eğitim kurumlarımızın Endüstri 4.0’a uyumunu sağlayacak dönüşümünün planlanması noktasında önemli bir adım atılmıştır. Çalışmaya meslekiegitimharitasi.meb.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.