Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

TÜRKİYE’DE MESLEKÎ TEKNİK EĞİTİMİN KALİTESİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ (METEK) KAPANIŞ KONFERANSI SAYIN BAKANIMIZ NABİ AVCININ KATILIMLARI İLE ANKARADA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TÜRKİYE’DE MESLEKÎ TEKNİK EĞİTİMİN KALİTESİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ (METEK) KAPANIŞ KONFERANSI SAYIN BAKANIMIZ NABİ AVCININ KATILIMLARI İLE ANKARADA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Genel Müdürlüğümüzce AB katılım öncesi mali yardımı kapsamında uygulamaya konulan Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi (METEK) kapanış konferansı Sayın Bakanımız Nabi AVCI’ nın katılımları ile ANKARA’da gerçekleştirildi.

Kapanış konferansı Genel Müdürümüz Osman YILDIRIM’IN hoş geldiniz konuşması ve METEK projesi kapsamında yapılan çalışmaları anlatan konuşması ile başladı. Konferansa Sayın Bakanımız NABİ AVCI, Müsteşarımız YUSUF TEKİN, Müsteşar Yardımcılarımız, Bakanlığımız Genel Müdürleri, Bakan danışmanları, YÖK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, AB Türkiye delegasyonu temsilcileri, Genel Müdürlüğümüz daire başkanları ve personeli, sosyal taraf temsilcileri, pilot illerin il milli eğitim müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Sayın Bakanımız Nabi AVCI yaptığı konuşmada;

Meslek ve teknik eğitimin her zamankinden daha çok önem kazandığını, yerel ve küresel ekonomide rekabetin artmasıyla nitelikli iş gücüne olan ihtiyacın da arttığını, iş dünyasının gereksinimlerine uygun nitelikli, bilgisi güncel bir işgücü potansiyeli oluşturmamız gerektiğini. Bunu sağlayabilmek için de ulusal kalite güvencesine sahip bir mesleki ve teknik eğitim sistemine ulaşmamız büyük önem taşıdığını belirtti.

Bu kapsamında METEK Projesi´nin çok önemli bir ihtiyaca cevap verdiğini ifade eden Bakanımız Sayın Nabi AVCI, proje ile mesleki ve teknik eğitimde kalitenin artırılmasına yönelik önemli çalışmalar yapıldığını Kalite Geliştirme Stratejisi ve Eylem Planı hazırlandığını, mesleki ve teknik eğitimde ulusal ve uluslararası kabul gören kriterlere ulaşmak için alınması gereken tedbirlerinin belirlendiğini Öz Değerlendirme Rehberlik Kılavuzu ile Ulusal Kalite Referans ve Rehberlik Kılavuzu hazırlandığını da ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığında Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde Kaliteyi Geliştirme Daire Başkanlığının da tahsis edildiğini kaydeden Bakanımız Sayın NABİ AVCI, ayrıca müfredat geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

 

Projeyle adalet, denizcilik, sağlık ve tarım sektörlerinde yer alan 13 alan ve 14 dalda öğretim programları geliştirildiğini belirten Sayın Bakanımız Nabi AVCI, bunun mini pilot uygulamasının da 12 ildeki 16 okulda gerçekleştirildiğini belirtmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.