Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Türkiye Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesi ve Eylem Planı (TÜRKMETES) Güncelleme Çalıştayı Antalya’da gerçekleştirildi

TÜRKMETES Çalıştayı 16-18 Mayıs 2016 tarihleri arasında Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri GÜLAY’ın katılımı ile gerçekleştirildi.
Türkiye Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesi ve Eylem Planı (TÜRKMETES) Güncelleme Çalıştayı Antalya’da gerçekleştirildi

TÜRKMETES Güncelleme Çalıştayı, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY’ın, MTEGM Daire Başkanlarının ve söz konusu belgenin İzleme ve Değerlendirme Kurulu Üyesi Kamu Kurum Kuruluşları, Millî Eğitim Bakanlığı Birimleri, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri, meslek yüksek okulları ile Bakanlığımız taşra teşkilatı temsilcilerinin katılımıyla 16-18 Mayıs 2016 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi.

Sayın Genel Müdürümüz Çalıştayın kapanış toplantısında, bir yol haritası niteliğinde olan Türkiye Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nın mesleki ve teknik eğitim sistemini bütünsel olarak değerlendirdiğini, bu nedenle Genel Müdürlüğümüzün belgenin hayata geçmesini sağlamada koordinatör birim olduğunu, mesleki ve teknik eğitimin paydaşlarının söz konusu belgenin sahibi olduğunu belirtmiştir. Sayın Gülay düzenlenen bu Çalıştay’ın paydaşlar arasında birlikteliği sağlamak ve ortak akıl oluşturmak amacıyla önemli olduğunun altını çizmiştir.

 

Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri GÜLAY, Sayın Bakanımız Nabi AVCI’nın mesleki ve teknik eğitime verdiği önemin yansıması olarak;  64. Hükümet 2016 Yılı Eylem Planı çerçevesinde mesleki ve teknik eğitimde önemli çalışmalar yapıldığını, bu kapsamda, çıraklık sisteminin zorunlu eğitim kapsamına alınarak küçük esnafın çırak ihtiyacının karşılanması, OSB dışında açılan özel mesleki ve teknik eğitim kurumlarına da devlet teşviği verilmesi, meslek lisesi öğrencilerinin okuldaki atölyelerde eğitime başlarken sigortalanmaları, beceri eğitimi ve staj yapan öğrencilerin ücretlerinin büyük kısmının devlet tarafından ödenerek teşvik edilmesi, işletmelerle yapılan protokoller çerçevesinde atölye ve laboratuvar öğretmenlerinin işletmede eğitim almalarının sağlanması, okul-sektör iş birliğinin artırılması çalışmalarının gerçekleştirildiğini belirtmiştir.

20-05-201620-05-201620-05-201620-05-201620-05-201620-05-201620-05-201620-05-2016

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.