Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

TÜRK MÜZİĞİNİ TANITMA VE DESTEKLEME PROJESİ DEVAM EDİYOR

TÜRK MÜZİĞİNİ TANITMA VE DESTEKLEME PROJESİ DEVAM EDİYOR

TÜRK MÜZİĞİNİ TANITMA VE DESTEKLEME PROJESİ DEVAM EDİYOR

 

 

Bakanlığımız himayesinde başlatılan, öğretmen ve öğrencilere Türk müziğini ve enstrümanları tanıtmak amacıyla Türk Müziğini Tanıtma ve Destekleme Projesi kapsamında seminerler devam ediyor.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Sanatçısı Aylin Şengün Taşçı kendi imkânları ile bir süredir İstanbul’ da bulunan okullarda Türk Müziğini tanıtma etkinlikleri kapsamında seminerler vermekteydi. Bakanlığımızca çok beğenilen seminerlerin yaygınlaştırılarak özellikle kültürel imkanlardan yoksun bölgelerde bulunan Türk Müziğine erişim anlamında dezavantajlı konumda olan öğrencilerden ve öğretmenlerden başlayarak tanıtım faaliyetlerinin yapılmasının son derece yararlı olacağı değerlendirildi. Böylece öğretmen ve öğrencilere Türk müziğini yakından tanıtmak, tarihsel ve kültürel boyutunu aktarmak, geleneksel enstrümanlarımızı tanıtarak, gençlerin bu enstrümanlarla temas etmesini sağlamak ve Türk Müziğine olan ilginin arttırılmasını sağlamak amacıyla İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Sanatçısı Aylin Şengün Taşçı ve ekibinin katılımıyla Türk Müziğini Tanıtma ve Destekleme Projesi hazırlandı. Projenin ilk semineri Ankara’ nın Bala ilçesinde bulunan öğrencilere verildi.

Seminerler ile öğrencilerin Türk müziğini tanımaları, müziğe ilgileri varsa keşfetmeleri için fırsat oluşturulması ve yetenekli öğrencilerin güzel sanatlar liselerine kazandırılması amaçlanmaktadır.

İki yıl sürecek proje ile Türkiye’nin her bir köşesinden binlerce öğrenciye ulaşılması sağlanacaktır.

Seminerde Türk Müziğinin geçirdiği aşamalar geçmişten günümüze, gençlerin ilgisini çekecek şekilde dönemsel anekdotlarla anlatılacak, geleneksel enstrümanlarla örnekler sunulacaktır.

Seminerler kapsamında yapılacak sunumlar içerisinde müziğimizin tarihsel boyutunu aktarmanın yanı sıra geleneksel enstrümanlarımız tanıtılacak, gençlerin bu enstrümanlarla temas etmesi sağlanacak, ninnilerimizden mehter müziğimize, tasavvuf müziğimizden Osmanlı sultanlarının bestelerine, unutulmayan bestekarlarımızın eserlerine ulaşan geniş bir çerçevede dinletiler yapılacaktır.

Diğer bir yandan Türk müziğine ilgisi keşfedilen öğrencilerin gelecekte yeni sanatçıların ve sanat severlerin yetiştirilmesini sağlayabilmek için güzel sanatlar liselerine yönlendirilmeleri sağlanacaktır. Ayrıca öğretmenler de Türk müziği konusunda bilgilenecek, yetenekli öğrencilerin bu alanda eğitim alabileceği güzel sanatlar liselerini tanıma fırsatı bulabilecektir.

Her bir seminer yaklaşık 1,5 saat sürecektir. Seminerler etkileşimli olacak zaman zaman öğrencilerin enstrümanlara temas etmesi sağlanacaktır.  Konular öğrencilerin dikkatini çekecek şekilde ilgi çekici örneklerle verilecek, seslendirilen eserlerin varsa hikayeleri anlatılacaktır.

En eski Türk çalgısı Kopuz’ dan, günümüze kadar kullanılan müzik aletlerini tanıtacaktır. El-Kındî (801-873), Farabi (873-950), İbn-i Sina (980-1037)’ dan Sadettin Kaynak (1895-1961) ve Münir Nurettin Selçuk (1899-1981)’ a kadar Türk müziğine gönül vermiş sanatçılar ve hayat hikayeleri hakkında bilgiler verilecektir.

4 Ocak tarihinde Ankara’nın Bala ilçesinde yapılan etkinliğin ikincisi 17 Ocak 2019 tarihinden Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Mimar Sinan Güzel Sanatlar lisesinde yapıldı.

18-01-201918-01-201918-01-201918-01-2019

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.