Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Tokat Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine bağlı Osman Paşa Konağı Gastronomi Uygulama Atölyesine Ziyaret

Tokat Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine bağlı Osman Paşa Konağı Gastronomi Uygulama Atölyesine Ziyaret

Millî Eğitim Bakanı Mahmut ÖZER'in Eşi Sayın Nebahat ÖZER, Ticaret Bakanı Mehmet MUŞ'un Eşi Sayın Ümmü Eymen MUŞ, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Nazan ŞENER, Tokat Valisi Sayın Numan HATİPOĞLU'nun Eşi Sayın Ayfer HATİPOĞLU ve Protokol eşlerinin katılımıyla Osman Paşa Konağı Gastronomi Uygulama Atölyesinde etkinlik düzenlendi.

Gastronomi merkezlerinin sadece geleneksel mutfakla ilgili ürünlerin tekrarı değil inovatif yaklaşımlarla yeni ürünlerin yeni tatların ortaya konması anlamında da çok büyük katkı sağlayacağının bilinciyle nitelikli insan kaynağını yetiştirmek için tüm imkanlar seferber edildi.

 

Geleneksel bilgi ile bilimsel bilgiyi harmanlayarak, Tokat yöresinin gastronomi envanterini belgelemek, korumak, yorumlamak, geliştirmek ve bu envantere ulusal ve uluslararası düzeyde bilinirlik kazandırmak amacıyla açılan Gastronomi Uygulama Atölyesi, Tokat'ın ulusal ve uluslararası tanıtımına da büyük bir katkı sağlayacak.

 

Gastronomi Uygulama Atölyesi, Tokat'ın geleneksel yemek kültürünün sürdürülebilirliğinin sağlanmasında önemli bir katkı sağlayacağı gibi yöreye gelen ziyaretçilere Tokat'ın Geleneksel Mutfağının tanıtıldığı önemli bir mekân haline gelecektir.

 

Tokat Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine bağlı olarak açılan Gastronomi Uygulama Atölyesinde öğrenciler alanlarında kendilerini geliştirirken meslekleriyle ilgili usta şeflerden eğitim alma fırsatı bulacaklar. Yeni lezzetlerle ilgili yapılacak Ar-Ge çalışmalarıyla bölgenin gelişimine önemli katkı sağlanacaktır.

09-05-202309-05-202309-05-202309-05-202309-05-202309-05-202309-05-202309-05-2023

 

 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.