Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Tohumculuk Sektöründeki Yetişmiş Personel İhtiyacının Karşılanması İçin Eğitim Seferberliği Başladı

Tohumculuk Sektöründeki Yetişmiş Personel İhtiyacının Karşılanması İçin Eğitim Seferberliği Başladı

 

Türk tohumculuk sektöründe tohum, fide, fidan, süs bitkileri toplam olarak 2018 yılında ilk kez ihracat, ithalatı geçmiştir. Şu anda Türkiye 80 ülkeye, 260 milyon dolarlık bitkisel üretim materyali ihraç etmektedir.

 

Tohumculuk sektörü kısa sürede 4 milyar dolarlık üretim, 500 milyon dolarlık dış ticaret ve 10 milyar dolarlık katma değere ulaşmıştır.

 

Türkiye Tohumcular Birliği ve bağlı alt birliklerin sayesinde; sertifikalı tohum üretimi % 366, fidan üretimi % 292, fide üretimi %53, süs bitkileri üretimi % 15 arttı. Süs bitkilerinde ayrıca üretim alanları son 15 yılda yüzde 250 artarak, 50 bin dekara ulaşmıştır. 2018 yılında 1 milyon 60 bin ton sertifikalı tohum, 190 milyon adet meyve fidanı, 4 milyar adet sebze fidesi, 1.7 milyar adet süs bitkisi üretilmiştir.

 

Bu bilgiler ışığında; 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu ile 2008 yılında kurulmuş olan ve Türkiye'de tohum, fide, fidan, süs bitkisi üreten, bitki ıslahı faaliyetlerinde bulunan, yurdumuzun her bölgesinde bu bitki üretim materyallerini ulaştıran tüm kurum, firma ve kişilerin kanunen üye olmak zorunda olduğu toplam 7 alt birliğin oluşturduğu ve 52 bin üyesi bulunan Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ile Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarım alanında nitelikli işgücü yetiştirilmesi amacıyla 12.07.2019 tarihinde işbirliği protokolü imzalanmıştır.

 

İmzalanan protokol ile; tarım alanı öğretim programlarının ve eğitim materyallerinin hazırlanması/güncellenmesi, öğrencilere işletmelerde beceri eğitimi/staj sağlanması, mezun öğrencilerin tarım alanında istihdamlarının sağlanması, tarım alanı öğretmenlerine hizmet içi eğitim verilmesi, öğrencilere yönelik kariyer günü düzenlenmesi, okullara temrinlik malzeme temin edilmesi, öğrencilerin işletmelere teknik gezi ve izleme ziyareti yapmalarının sağlanması faaliyetleri gerçekleştirilecektir.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı eğitim ve öğretim faaliyeti veren 30 okula Protokol kapsamında destek verilecektir.

16-07-201916-07-2019

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.