Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

TEKNOFEST'TE MESLEK LİSESİ RÜZGARI

TEKNOFEST'TE  MESLEK LİSESİ RÜZGARI

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılında eğitim-öğretim faaliyetine başlayan Cezeri Etimesgut Cezeri Yeşil Teknoloji Anadolu Lisesi Cezeri Elektrikli Araç Geliştirme Ekibi (CEAGE), 2021 yılından itibaren düzenlenen "Liseler Arası TEKNOFEST Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları"na bütün eleme süreçlerini geçerek 3 yıl üst üste katılmış, 2021 yılındaki yarışlarda en iyi tasarım, 2022 yılındaki yarışlarda yerlilik ödüllerine layık görülmüştür. 2023 yılında ise yarışların en önemli kategorisi olan verimlilik kategorisinde birinci olarak takım hâlinde 1060 puan toplayarak şampiyonluk ipini göğüslemişlerdir. 2021 yılında 11.lik, 2022 yılında 6.lık elde eden ve 2023 yılında da Kocaeli-Gebze Körfez Pisti'ndeki zorlu yarışta tüm teknik kontrolleri başarıyla geçen CEAGE ekibi,  önceki yıllardaki yarışlardan da elde ettikleri deneyimleri yarışa yansıtmayı başarmışlar, neticesinde "2023 Liseler Arası TEKNOFEST Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları"nın şampiyonu olmayı hak etmişlerdir. CEAGE ekibi üyesi öğrenciler, hiçbir başarının tesadüf olmadığını, bu başarılarının da arkasında başta okul yöneticileri ve öğretmenleri olmak üzere ailelerinin desteğinin olduğunu dile getirdiler. Ayrıca tamamen kendi tasarımları olan bu aracın üretiminin 8 ay sürdüğünü, üretiminde 11 kişilik bir ekibin rol aldığını; ekibin ders saatleri dışında, hafta sonlarında sıkı bir çalışma gerçekleştirdiği Danışman Öğretmen Hüseyin SERİMER tarafından ifade edildi. Okul Müdürü Mustafa AYDIN, Cezeri Yeşil Teknoloji ailesine ve tüm Ankara'ya bu gururu yaşatan ekibi kutladığını, okul olarak tüketen değil üreten nesil hedefleri doğrultusunda hareket ettiklerini belirtti.  

 

Amacı en verimli aracı güvenlik, donanım ve yerlilik bakımlarından da kıyaslamak olan bu yarışlar sayesinde ülkemizde elektrikli araç sektörü için lise seviyesinden başlayarak deneyimli iş gücü yetiştirme gayreti içinde olan okulun amaçlarından biri de ilerde bu alan için mühendis potansiyeli oluşturmaktadır.

 

Bu doğrultuda Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde elektrikli araçlar kulübü kuruldu ve öğrencilerde bir farkındalık oluşturuldu. Her sene takıma farklı üyeler dahil edilerek bu konuya ilgi duyan herkesin deneyim elde edebilmesi ve katkı sunabilmesine imkân tanındı. Ekip tüm çalışmalarını Elektrikli Araçlar Atölyesinde sürdürdü. Aracın tasarım ve üretim süreci toplam 8 ay olup bu sürecin ilk 4 ayı tasarım, ikinci 4 ayı ise üretimden oluşmaktadır. Araç tamamen elektrikli olup araçta arka tekerlerde birbirinden bağımsız iki adet HUB motor bulunmaktadır. Toplam 2 kW güce sahip bu motorlar öğrencilerin kendilerinin geliştirdiği elektronik diferansiyel yazılımıyla kontrol edilmektedir. Ayrıca yerli parça ve yazılım geliştirmenin vurgulandığı yarışmada yerli olarak geliştirilen diğer ürünler: elektronik araç kontrol sistemi ve yazılımı, batarya paketlemesi ve telemetri uzaktan haberleşme sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

 

Kullanıma göre farklılık göstermekle birlikte araç yaklaşık 100 km menzile sahiptir. Yenilikçi bir pil teknolojisine sahip LiFePO4 hücreler kullanılmış ve bu sayede batarya kaynaklı patlama, yanma gibi tehlikeli olayların önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Aracın tüm elektronik kartları, yazılımları ve mekanik tasarımları öğrenciler tarafından güvenlik önlemleri alınmış bir şekilde elektrikli araçlar atölyesinde üretilmiştir. Bu süreçte öğrencilere malzeme ve maddi katkıda bulunan sponsorlar da olmuştur. Öğrenciler, sponsorlara ayrıca teşekkür ettiklerini ifade etmişlerdir.

01-05-202301-05-202301-05-202301-05-202301-05-202301-05-2023

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.