Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

TEKİRDAĞ'DA MESLEKİ EĞİTİMDE DÖNER SERMAYE ÜRETİMİ BEŞ KAT ARTTI

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Tekirdağ Millî Eğitim Müdürlüğünde gerçekleştirilen değerlendirme toplantısına katıldı. Tekirdağ'ın mesleki eğitimde çok güçlü bir noktaya geldiğini vurgulayan Özer, "Tekirdağ'da mesleki eğitim özellikle Kovid-19 salgını ile mücadele günlerinde inanılmaz bir performans gösterdi. Maskeden dezenfektana, yüz koruyucu siperlikten tek kullanımlık önlük ve tuluma kadar ihtiyaç duyulan hemen hemen tüm ürünler üretilebildi. Bu süreçte ilkler de yaşandı. İlk N95 maske makinesi Hatay ile birlikte Tekirdağ'da üretildi" açıklamasında bulundu.
TEKİRDAĞ'DA MESLEKİ EĞİTİMDE DÖNER SERMAYE ÜRETİMİ BEŞ KAT ARTTI

Bakan Yardımcısı Özer, Tekirdağ Millî Eğitim Müdürlüğünde gerçekleşen değerlendirme toplantısında Bakanlığımızca mesleki eğitimde eğitim, üretim, istihdam çevrimini güçlendirmek için son yıllarda çok önemli adımlar atıldığını, bu adımların sonunda sahada çok önemli dönüşümler yaşanmaya başlandığını belirtti.   

Tekirdağ'ın mesleki eğitimde oldukça güçlü bir noktaya geldiğini ifade ederek Tekirdağ'da mesleki eğitimde üretim kapasitesi son üç yılda beş kat arttığını açıklayan Özer, konuşmasını şöyle sürdürdü:  

"Tekirdağ'da mesleki eğitimi güçlendirmek için her türlü desteği sağlıyoruz. Tüm arkadaşlarımız yoğun çaba içerisindeler. Sektörle iş birliklerimizin ölçeği giderek büyüyor. Öğrencilerimizin mesleki eğitime yönelimleri de artmaya başladı. Okullarımızın altyapı ve atölye eksikliklerini giderdik. Tekirdağ'da uygulamalı eğitim için çok önemli olan döner sermaye kapsamında yapılan üretim miktarı da oldukça arttı.Örneğin, döner sermaye kapsamında Tekirdağ'da mesleki eğitim okullarımızda yapılan üretimden elde edilen gelir 2017 yılında 2 milyon iken bu miktar Kovid-19 salgınına rağmen 2020 yılında 10,7 milyon liraya yükseldi. Yani Tekirdağ'da mesleki eğitimde üretim kapasitesi son üç yılda beş kat arttı."  

Türkiye'de N95 maske makinesi Tekirdağ'da üretildi

Kovid-19 salgını ile mücadele günlerinde mesleki eğitimde üretim kapasitesini toplumun ihtiyaçlarını karşılamak üzere harekete geçirdiklerinin altını çizen Özer, şöyle devam etti: "Tekirdağ'da mesleki eğitim özellikle Kovid-19 salgını ile mücadele günlerinde inanılmaz bir performans gösterdi. Maskeden dezenfektana, yüz koruyucu siperlikten tek kullanımlık önlük ve tuluma kadar ihtiyaç duyulan hemen hemen tüm ürünler üretilebildi. Bu süreçte ilkler de yaşandı. İlk N95 maske makinesi Hatay ile birlikte Tekirdağ'da üretildi. Türk tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde N95 maske makinesi üretilerek birçok ilimize gönderildi. Tüm bu gelişmeler Tekirdağ'da mesleki eğitimin geldiği noktayı göstermesi açısından son derece önemli başarılar.  

Mesleki eğitimde patent, faydalı model, tasarım ve marka tescilini artırmak için AR-GE merkezleri kurduk. Bu kapsamda Tekirdağ'da da alanında güçlü Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde AR-GE merkezi kurduk. Bu merkezimizde özellikle antiviral, antibakteriyal kumaş üretimi konusunda AR-GE çalışmalarına odaklanıyoruz. Bu kapsamda AR-GE merkezimizin projesini kabul ettik ve projeye gerekli finansman desteğini sağladık."  

Başarı kazanmada ortak hareket etmenin önemli olduğuna vurgu yapan Özer, destekleri nedeniyle TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Vali Aziz Yıldırım'a, milletvekilleri, belediye başkanları, oda başkanları, hayırseverlere ve sektör temsilcilerine teşekkür ederek Tekirdağ Millî Eğitim Müdürü Ersan Ulusan ve çalışma arkadaşlarını da kutladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.