Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI İLE MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMDE ORTAK YÖNETİM MODELİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Millî Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasnda Tarım Alanı Bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Ortak Yönetim Modeli Protokolü imzalandı.
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI İLE MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMDE ORTAK YÖNETİM MODELİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Tarım Alanı Bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Ortak Yönetim Modeli Protokolü'nü imzaladı.  

Protokolün imza töreni öncesinde bir konuşma yapan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki eğitimin iş gücü piyasası için en duyarlı eğitimlerden biri olduğunu belirtti.   

Bakan Özer, mesleki eğitimde alana doğrudan insan kaynağı yetiştirildiğini belirterek katsayı uygulaması sonrasında büyük bir travma yaşandağını ifade etti. Özer, "Bir yanlış eğitim politikasının ülkeye ne kadar büyük maliyet ödetebileceğini biz katsayı uygulamasında gördük. Sadece iş gücü piyasası bu maliyeti ödemedi. Aynı zamanda okullar arası başarı farkında ciddi bir maliyet ödendi. Aynı zamanda sosyolojik olarak da farklı maliyetler ödemesine neden oldu. Hükûmetlerimiz, Bakanlığımız, katsayı uygulamasını kaldırdıktan sonra mesleki eğitimi güçlendirmek için çok büyük çaba sarf etti, çok büyük projeler üretti." dedi.  

"Tarım alanında yeni bir başlangıç yapacağız"

Mesleki eğitimde en önemli paradigma değişiminin eğitim verilen tüm alanlarda sektörle iş birlikleri geliştirmek olduğunu anımsatan Bakan Özer, tarım alanında eğitim verilen meslek liselerindeki ortak yönetim modeline ilişkin de bilgiler paylaştı. İki bakanlığın tarım alanında eğitim veren tüm mesleki eğitim kurumlarında müfredatı birlikte revize edeceğini, öğretmenlerin beceri eğitimlerini birlikte planlayacaklarını anlatan Özer, şunları söyledi:  

"Tarım ve Orman Bakanlığımızla okul yöneticilerini birlikte belirleyeceğiz. Müfredatı gelişen, güncellenen teknolojiye göre revize edeceğiz. Öğrencilerimizin işletmedeki beceri eğitimlerini birlikte planlayacağız. Öğretmenlerimizin işbaşı ve mesleki gelişim eğitimlerini Tarım ve Orman Bakanlığımızın imkânlarından yararlanarak yani el ele vererek birlikte süreçlerin tamamını yöneteceğiz. İşte bu yeni yaklaşımla ben inanıyorum ki tarım alanında özellikle son yıllarda iklim değişikliğinin, kuraklığın, gıda tedarik zincirlerindeki problemlerin giderek ön plana çıkarttığı tarım alanında yeni bir başlangıç yapacağız. Modern teknolojilerle, laboratuvar teknikleriyle, tohum ve tohum ıslahlarıyla ilgili çok boyutlu bir şekilde her alanda yeteneği olan genç insanları yetiştirmek için el ele vereceğiz."  

İş birliğinin hayırlı olmasını dileyen Bakan Özer, protokolde emeği geçen herkese teşekkür etti.   

Konuşmaların ardından Bakan Özer ve Bakan Kirişçi protokolü imzaladı.

02-06-202202-06-202202-06-202202-06-202202-06-2022

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.