Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

SIFIR ATIKLA SANAT YARIŞMASI'NDA DERECEYE GİREN ESERLER SERGİLENDİ

SIFIR ATIKLA SANAT YARIŞMASI'NDA DERECEYE GİREN ESERLER SERGİLENDİ

Millî Eğitim Bakanlığınca öğrencilerde çevresel farkındalık ve sıfır atık bilinci oluşturmak amacıyla düzenlenen Sıfır Atıkla Sanat Yarışması için ödül töreni gerçekleştirildi, dereceye giren eserler sergilendi.

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen Sıfır Atıkla Sanat Yarışması'nda dereceye giren eserler, Millî Eğitim Bakan Yardımcıları Celile Eren Ökten ve Kemal Şamlıoğlu'nun katıldığı ödül töreninde sergilendi.

MEB Başöğretmen Salonu'nda gerçekleştirilen törende konuşan Bakan Yardımcısı Şamlıoğlu, Sıfır Atık temalı yapılan etkinliklerin toplumda önemli farkındalık sağladığını ifade etti.

Konuşmasında mesleki eğitim ile ilgili bilgiler paylaşan Şamlıoğlu, yeni okul modelleriyle (sektör içi ve sektöre entegre) işletmeler içinde okul açarak hem iş gücüne katkı hem de nitelikli istihdamın desteklenmesini sağladıklarını söyledi.

Şamlıoğlu sözlerine şöyle devam etti: Bölge okulları modelimiz ile öğrencilerimizin fırsat eşitliği temelinde sektörel yoğunluğun bulunduğu yerlerdeki işletmelerde mesleki eğitime katılımlarını sağlayarak mesleki yeterliliklerinin artırılmasını hedefliyoruz. Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli temelinde mesleki eğitimin beceri geliştirme programları çok daha etkin hale geldi.

Şamlıoğlu konuşmasında, belirli sektörlerin yoğunlaştığı yerlerde sadece o sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünü yetiştirmek üzere bir meslek alanında eğitim vermek üzere oluşturulan tematik meslek liselerine dikkat çekerek, 7 ve 8. sınıf öğrencilerin mesleki eğitime yönlendirilmesi amacıyla tanıtım ve rehberlik faaliyetlerinin yoğunlaştırıldığını dile getirdi.

Öğrencilerin sadece meslekleriyle değerlendirilmeyip aynı zamanda onların sanat ve estetik yönünün ne kadar gelişmiş olduğunun bu ve benzeri yarışmalar aracılığıyla görüldüğüne işaret eden Şamlıoğlu, eser sahibi öğrencileri ve emeği geçenleri tebrik etti.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz de törendeki konuşmasında, ülkelerin gelişmesinde ve kalkınmasında en önemli paya sahip olan reel sektörün temel unsurunun bilgi, beceri ve yetkinliğe sahip nitelikli insan gücü olduğunu vurguladı.

Karagöz, "Ulusal kalkınmanın yanı sıra uluslararası rekabet ortamından da geri kalmamak için mesleki ve teknik eğitimi toplumun her kademesinde görünür kılmak ve tercih edilebilirliğini artırmak en önemli görevimizdir. Bu görevi ahilik kültürünün özünü temel alarak toplumda 'Ben Her Yerde Varım' anlayışıyla gerçekleştiriyoruz. İçinde bulunduğumuz haftanın 'Mesleğim, Geleceğim ve Kariyerim' haftası olması münasebetiyle Mesleğim Hayatım portalı üzerinden öğrencilerimiz bilgilendiriliyor ve çeşitli etkinlikler yapılıyor." diye konuştu.

Törende, öğrencilerin hayal gücü ve tasarım kabiliyetlerini harmanlayıp atıklardan geri dönüştürülmüş yeni ve özgün eserler büyük beğeni topladı.

Dereceye giren eserlerin sahipleri, ödüllerini Bakan Yardımcıları Ökten, Şamlıoğlu ve birim amirlerinin elinden aldı.

Yarışmada, Değerlendirme Komisyonu tarafından 605 eser incelenerek 48 il birincisi seçildi ve Millî Eğitim Bakanlığı fuaye alanında sergilendi. İncelenen eserlerde tasarım fikrî özgünlük, eserde bütünlük, teknik ve sanatsal yeterlilik kriterleri göz önünde bulunduruldu.

Yapılan Değerlendirmeler Neticesinde 

İstanbul/Beyoğlu Ayşe Ege Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencisi Rama Alhaj OTHMAN, birinci;

Tekirdağ/Çorlu Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Nazlı TAN ile Habibe KARAKAYA, ikinci;

Mersin/Anamur Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Enes KARA ile Barış DİKENKUŞU üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Gelecek nesillere daha temiz bir dünya

Eskişehir Millî Eğitim Müdürlüğü yürütücülüğündeki yarışmada, öğrencilerde çevresel farkındalık ve sıfır atık bilinci oluşturmak, atık üretimini asgari seviyeye indirmek, atık kaynaklarını ayrıştırmak ve bu vesile ile gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak amaçlanıyor.

 

28-05-202428-05-202428-05-2024

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.