Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

SEKTÖR İŞBİRLİĞİ TOPLANTILARINA KONYA İLE DEVAM EDİLDİ

SEKTÖR İŞBİRLİĞİ TOPLANTILARINA KONYA İLE DEVAM EDİLDİ

Mesleki ve teknik eğitimde yapılan iyileştirme çalışmalarını okul müdürlerine aktarmak, karşılıklı görüş alış verişinde bulunmak, mesleki ve teknik eğitimde okul-sektör işbirliğini geliştirmek hedefleriyle 11 Ağustos 2016 tarihinde Konya ilinde çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalar, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Ercan DEMİRCİ, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri GÜLAY ve ilgili birimlerden temsilcilerin katılımıyla gerçekleşmiştir. Sabah saatlerinde Konya Valisi Sayın Yakup CANPOLAT’ın ziyaret edilmesiyle başlanılan çalışmalara Konya ilinde görev yapan mesleki ve teknik eğitim genel müdürlüğüne bağlı 124 okul müdürüyle yapılan bilgilendirme ve istişare toplantısıyla devam edilmiştir.

Toplantıda konuşma yapan Müsteşar Yardımcısı Sayın Ercan DEMİRCİ mesleki ve teknik eğitime verilen değere vurgu yaparak, planlanan çalışmalara yönelik bilgilendirme yaptı. Hedeflere ulaşmada en önemli görevin okul müdürlüklerine düştüğünü, öğrencilerimizin millî ve manevi değerlerine bağlı gençler olarak yetiştirilmesinin sağlanması durumunda tüm güçlüklerin aşılabileceğini çerçevesinde görüşlerini paylaştı. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri GÜLAY ise Konya ilinde mesleki ve teknik eğitimde gelinen nokta hakkında bilgi verdikten sonra mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi yönünde yapılması planlanan yasal düzenlemelerden ve bu düzenlemelerin okullara, sektöre, öğrenci ve velilerine sağlayacağı katkılardan bahsetti. Okul müdürlerinin görüş ve önerilerinin alınmasıyla devam eden toplantı, uygulamada yaşanan sorunlara  yönelik verilen cevaplarla sona erdi.

Çalışmanın öğleden sonraki bölümünde ise mesleki ve teknik eğitimle ilgili işbirliği yapılan sektör temsilcilerinden; Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı, Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü, Konya Sanayi Odası Başkanlığı, KTO Karatay Üniversitesi Rektörlüğü, Konya İl Sağlık Müdürlüğü, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğü ve Sanayi Odasına bağlı firma temsilcilerinin katılımıyla yapılan değerlendirme toplantısında işbirliğini geliştirerek Organize Sanayi Bölgeleri dışında da özel mesleki ve teknik Anadolu lisesi açılmasına yönelik teşvik imkanları ile mesleki ve teknik eğitim öğrencilerinin kalitesini ve istihdamını arttırmaya ilişkin karşılıklı görüş alış verişinde bulunulmuştur.

11 incisi Konya ilinde yapılacak olan MEB Uluslararası Robot Yarışmasının yapılması planlanan salonların yerinde incelenmesi ve salon yetkilileri ile yarışmada görev alacak teknik ekibin değerlendirmelerinin dinlenmesiyle çalışmalar tamamlanmıştır.

  

 12-08-201612-08-201612-08-201612-08-2016

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.