Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Patent ve Faydalı Model Ofisi Kuruldu

Patent ve Faydalı Model Ofisi Kuruldu

Mesleki ve teknik eğitimde 2019-2020 eğitim öğretim yılının teması "patent, faydalı model ve tasarım" olarak belirlendi.
Tüm meslek liselerinde patent ve faydalı model geliştirilmesi temasına uygun olarak tanıtım ve eğitim programları düzenlenecek.
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ve Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan mesleki ve teknik eğitimde faydalı model ve patent farkındalığını artırmak için yapılabilecekleri değerlendirmek üzere bir araya geldi.
Toplantıda ülke sathında tüm mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında patent ve faydalı model girişimi için tanıtım ve rehberlik hizmetlerinin detayları belirlendi.
Hedef: "2020'de 100 patent ve faydalı model"
Prof. Dr. Mahmut Özer: "Son 10 yılda mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında 29 patent ve faydalı modelin tescillenmiştir. Bu sayının oldukça yetersizdir. Bu nedenle tüm okullarımızda patent, faydalı model ve tasarımın fikri mülkiyet açısından önemi ile ilgili farkındalığı artırmak ve süreçle ilgili detaylı bilgilendirme yapılacaktır. Tüm okullarımızda tanıtım ve eğitim programları uygulayacağız. Bu konuda Türk Patent ve Marka Kurumumuz da bizlere destek olacak."
Özer, Bakanlığın mesleki ve teknik eğitimde yeni hedefler de koyduğunu bildirerek, şunları kaydetti:
"2020'de 100 patent ve faydalı model geliştirmeyi hedefliyoruz. Son 10 yılda geliştirilen 29 patent ve faydalı model söz konusu iken bir yılda 100 patent ve faydalı model hedefi ilk bakışta oldukça büyük görünüyor. Ancak mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarımızın tarihi, deneyimi ve yetkinlikleri göz önüne alındığında rahatlıkla gerçekleştirebileceğimiz bir hedef olarak görüyorum. Zaten Bakanlık olarak tüm okullarımızı ve özellikle bu konuda mesafe alan okullarımızı ürün geliştirme ve başvuru süreçlerinde destekleyeceğiz. Ortaöğretimde bu kültür geliştikçe yükseköğretimde de sürekliliği sağlanabilecektir."

Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde  "Patent ve Faydalı Model Ofisi" kuruldu. Kurulan bu ofiste meslek liselerinde patent ve faydalı model geliştirilmesi temaslarda bulunacak ve tasarımlar izlenecektir.

 


06-09-2019

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA - https//mtegm.meb.gov.tr/mebpanel/onizlemeRedirect.php?KNO=1013CHK=a1eb88aa04d4cd13ee32e1a50b86e7d5e8d427d1

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.