Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Okul-Sanayi İşbirliği Toplatısı Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri GÜLAY’ın katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Okul-Sanayi İşbirliği Toplatısı Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri GÜLAY’ın katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Sektörün ihtiyaç ve beklentilerine cevap verecek nitelikte meslekî yeterliliklerle donatılmış insan gücünün yetiştirilebilmesi için alan öğretmenlerinin sektördeki gelişmelerden haberdar olarak bilgi ve tecrübelerini öğrencilere aktarması ve okul-sektör ilişkilerinin üst düzeyde tutulması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda okul-sektör işbirliğinin sürekliliğinin sağlanması için illerde gerçekleştirilmiş olan proje ve protokol faaliyetlerini sunmak, bu çalışmaların tüm illerimize örnek olmasını sağlamak amacıyla 81 il millî eğitim müdür yardımcısı veya şube müdürlerinin katılımı ile 21-23 Eylül 2016 tarihlerinde Ankara Kızılcahamam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde “Okul-Sanayi İşbirliği” temalı toplantı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY’ın açılış konuşması ile başlamıştır.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri GÜLAY mesleki eğitimin iyileştirilmesi yönünde yapılan çalışmalar ve ülke genelinde mesleki ve teknik eğitimde gelinen nokta hakkında bilgi verdikten sonra yetiştireceğimiz öğrencilerin Ahilik ruhu ile yetiştirilmesi, milli ve manevi değerlerinin öğretilmesinin temel amaçlardan biri olduğunu, iş piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi konusunda illerdeki mesleki ve teknik eğitim temsilcilerine önemli görevler düştüğünü belirtmiştir. Mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi yönünde yapılması planlanan yasal düzenlemelerden ve bu düzenlemelerin okullara, sektöre, öğrenci ve velilerine sağlayacağı katkılardan bahsetmiştir. 

Ayrıca Sayın Bakanımızın talimatı ile mesleki ve teknik eğitimin ortaöğretim içerisindeki payının %44’ten %60’a çıkarılmasının hedeflendiğini ifade etmiştir. Bunula birlikte fiziki ve mali kapasitenin ve teknolojinin mesleki ve teknik eğitimdeki öneminden bahsetmiştir.

Daha sonra Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri GÜLAY ve yanındaki heyet Kızılcahamam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde incelemelerde bulunmuştur.

Üç gün boyunca sürecek toplantı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanlarının ve illerden gelen temsilcilerin iyi örnek sunumları ile devam edecek olup, Genel Müdürlüğümüz Daire Başkanlıkları kendi çalışma alanları ile ilgili katılımcılara bilgi verecektir.

21-09-201621-09-2016

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.