Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

OKUL MÜDÜRLERİMİZE YÖNELİK “MEVZUAT UYGULAMALARI SEMİNERİ”NİN İLKİ ANTALYA’DA BAŞLADI

OKUL MÜDÜRLERİMİZE YÖNELİK “MEVZUAT UYGULAMALARI SEMİNERİ”NİN İLKİ ANTALYA’DA BAŞLADI

Genel Müdürlüğümüzce mesleki ve teknik eğitim alanında son dönemde gerçekleştirilen kanun değişiklikleri ile eğitim-istihdam ve okul sektör iş birliğini güçlendirmek için hayata geçirilen yeni uygulamalar ve projeler hakkında Genel Müdürlüğümüze bağlı okul müdürlerini bilgilendirmek, uygulamalarda birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla düzenlenecek Mevzuat Uygulamaları Seminerlerden ilki, 30 Ocak-01 Şubat tarihlerinde Antalya ilinde  başlatılmıştır.

3 gün devam edecek olan seminer süresince 240 okul müdürüne, mesleki ve teknik eğitim alanında uygulamaya konulan kanun değişiklikleri, yeni uygulamalar ve projeler başta olmak üzere, okul yönetimi, bütçe, öğrenci işleri, yaygın eğitim uygulamaları, programlar, eğitim ortamları, kalite uygulamaları ile izleme ve değerlendirme konularında bilgiler verilecektir.

Seminerin açılışı Bakanlığımız Müsteşarı Sayın Yusuf TEKİN, Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri GÜLAY, Genel Müdürlüğümüz İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Sayın Yusuf ÇİDEM, Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Yüksel ARSLAN, Serik Belediye Başkanı Sayın Prof. Dr. Ramazan ÇALIK ve Serik İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın İkram EKİZ tarafından yapılmıştır.

Müsteşarımız Sayın Yusuf TEKİN konuşmasında; mesleki ve teknik eğitimde yapılan mevzuat değişikleri ve önemi konusunda açıklamalarda bulunmuş, mesleki ve teknik eğitimin Bakanlığımızın öncelikleri arasında yer aldığını belirterek bu konuda okul müdürlerinin üzerlerine düşen görev ve sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getireceklerine olan inancını ifade etmiştir.

Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri GÜLAY ise yaptığı konuşmada, “çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alınması, işletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilere işletmelerin ödediği ücrete devlet katkısı sağlanması, Anadolu Teknik Lisesi programında öğrenim gören öğrencilere stajda ücret ödenmesi ve stajın sınavla değerlendirilmesi, öğrencilerin okulda iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanması, meslek yüksek okullarına sınavsız geçişin kaldırılarak ilave puan uygulamasına geçilmesi, tamamlayıcı eğitim imkânı getirilmesi, ihtisaslaşmış meslek liseleri açılması, Okul Hamiliği Projesinin başlatılması, ilçe bazlı mesleki ve teknik eğitim okul yönetim kurullarının oluşturulması, 81 ilde üniversiteler ve sektör işbirliğinde öğretmenlerimizin gerçek üretim ortamında hizmet içi eğitim görmelerinin sağlanması vb. konularda” açıklamalarda bulunmuştur.

Ayrıca Sayın GÜLAY, mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi ve kalitenin arttırılmasına yönelik söz konusu düzenleme ve yeniliklerin hedefine ulaşabilmesi için okul müdürlerimizin üzerine düşen görev ve sorumluluklarını hatırlatarak, yapacakları çalışmalarında Bakanlık olarak her zaman destek olacaklarını belirtmiştir.  

 

Mevzuat Uygulamaları Seminerinin farklı tarihlerde 750 okul müdürüne daha verilmesi planlanmıştır.

30-01-201730-01-2017

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.