Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Niğde’de Okullar Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Alanı Öğrencilerinin Projesiyle Enerjilerini Güneşten Alacak

Niğde’de Okullar Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Alanı Öğrencilerinin Projesiyle Enerjilerini Güneşten Alacak

Niğde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 10 okulda güneş enerji sistemi kurularak okullar elektrik ihtiyaçlarını güneşten karşılayacaklar. Ahiler Kalkınma Ajansı´nın “Enerjimiz Güneş olsun; Okullarımız Yeşil Olsun” adlı projesi kapsamında Niğde’de belirlenen 10 okulun idarecilerine konferans düzenlendi. Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Kalite Geliştirme Daire Başkanı Mehmet Salih Canbal, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Enerji Kaynakları Şube Müdürü Mustafa Çalışkan, Ödül Solar Yenilenebilir Enerji Danışmanı Emre Kaynak ve ELTEMTEK Yenilenebilir Enerji Hizmetleri Grup Başkanı Yaşar Öztürk konuşmacı olarak katıldılar. Konferansa Niğde Vali Yardımcısı Adnan Türkdamar, Niğde İl Milli Eğitim Müdürü H. İbrahim Yaşar, İŞ-KUR Müdürü Mustafa Toköz ve okul müdürleri katıldı.

“ENERJİMİZ GÜNEŞ OLSUN; OKULLARIMIZ YEŞİL OLSUN” PROJESİ

Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Ahiler Kalkınma Ajansına hazırlamış olduğu "Enerjimiz Güneş olsun; Okullarımız Yeşil olsun’’ projesi kapsamında 10 okulda FV kurulumu 11 gün gibi kısa bir sürede tamamlandı. HER OKULA VERİLEN GÜÇ: Ahiler Kalkınma Ajansının Enerji Altyapısı Mali destek programı ile Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı 10 kurumumuzda 3kw FV panel kurulu gücü ve 14.4 KVA depolu güç ile Yeşil Okula dönüştü. ‘’ENERJİMİZ GÜNEŞ OLSUN; OKULLARIMIZ YEŞİL OLSUN’’ projesi ile Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğü 33KW FV Panel Kurulu Güç ve yaklaşık 160KVA depolu güce kavuşacak. Niğde ili için günlük bazda ortalama 6 saat güneşlenme süresi ile yıllık enerji üretimi; 33kw(Kurulu Panel Gücü) x 6 (Günlük ortalama güneşlenme süresi) x 30 (gün) x 12 ay= 71280 KWH enerji üretimi olacak ve 2016 yılı için Kwatt başı 0.44 TL elektrik ücretini referans alarak Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü YILLIK BAZDA 71280x0.44 = 31363.2 TL elektrik enerjisi tasarrufu sağlayacak.

18-03-2016

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.