Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci başkanlığındaki heyet Azerbaycan Tahsil Nazırı Mikail Cabbarov ile görüştü.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci başkanlığındaki heyet Azerbaycan Tahsil Nazırı Mikail Cabbarov ile görüştü.

Azerbaycan ile mesleki eğitim konusunda işbirliğini arttırmak amacıyla Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci başkanlığındaki Milli Eğitim Bakanlığı heyeti Azerbaycan Tahsil Nazırı (Azerbaycan Milli Eğitim Bakanı) Mikail Cabbarov ile görüştü.

Görüşmeye Azerbaycan Tahsil Nazırı Mikail Cabbarov, Azerbaycan Tahsil Nazır Yardımcısı Firudin Gurbanov, Azerbaycan Türkiye Büyükelçiliği Müsteşarı Meral Barlas, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, Azerbaycan Meslek Eğitimi Üzere Devlet Ajansı Müdürü Famil Mustafayev, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanları Mehmet Salih Canbal ve Şennur Çetin, Türkiye ve Azerbaycan eğitim müşavirleri ile Türkiye’den gelen beş uzman katıldı.

Görüşmede söz alan Azerbaycan Eğitim Bakanı Cabbarov, “Biz iki devlet bir milletiz. Mesleki Eğitim konusunda fikir alışverişinde bulunmak üzere Azerbaycan’da bulunan Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci başkanlığındaki Türk heyetini ağırlamaktan çok memnunum” dedi. Cabbarov meslek okullarının daha önce yetişmiş insan gücü sağladığını ancak 90’lı yılların başında Karabağ’daki savaştan dolayı Ermenistan ve Karabağ’dan gelen Azeri göçmenlerin bu okullara sığındığını belirtti. Bu durumun da mesleki eğitim algısına zarar verdiğini dile getiren Cabbarov “bu algının değişmesi için çaba harcıyoruz” dedi.

Tahsil Nazırı; Azerbaycan’da mesleki eğitim konusunda yeni bir yapılanmaya gittiklerini, meslek okullarında (Peşe Mektepleri) reform yapmak istediklerini dile getirdi. Meslek okulların öneminin farkında olduklarını ancak ülkenin zor ve ağır şartlardan geçtiği için bu konuya yatırım yapamadıklarını, ama son yıllarda Azerbaycan’ın hem ekonomik hem de sosyal alanda atılımlar yaptığını, bu anlamda da meslek okullarının fiziki ve insan kaynağı alt yapısına katkı sağladıklarını dile getirdi. 

Meslek okullarının sektörle temasa geçerek sektörün istediği şekilde öğrenci yetiştirmek istediklerini söyleyen Cabbarov, mesleki eğitim konusunda Türkiye’nin büyük tecrübesinden yararlanmak istediklerini dile getirdi. Bundan sonra da mesleki eğitim konusundaki işbirliğinin artarak devam etmesini dilediklerini söyleyen Bakan son olarak bu heyeti büyük bir özveriyle buraya gönderen Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’a teşekkür ederek selamlarını iletti.

Görüşmede Türkiye adına bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci ise; kardeş ülke Azerbaycan’da bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ve Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Yusuf Tekin’in selamlarını iletti. Demirci “Azerbaycan’a ayak bastığımızdan bu yana kendimizi sanki ülkemizde gibi hissettik. Biz iki devlet bir milletiz. Bu kardeşliğimizin bir yansıması olarak bugün buradayız. Genç Azerbaycan Cumhuriyeti’ne Türkiye’nin tecrübelerini aktarmak ve mesleki eğitimde işbirliği kurmak amacıyla buradayız” diye konuştu.

Müsteşar Yardımcısı Demirci ayrıca, mesleki eğitimin olmazsa olmazının üretim olduğunu, üretim yapan milletlerin ekonomilerinin her şartta ayakta kaldığını belirtti. Mesleki eğitimde de Türkiye olarak katma değeri yüksek üretime dayalı bir eğitime geçtiklerini dile getirdi. Sektörün mesleki eğitimdeki rolüne de değinen Ercan Demirci mesleki eğitimde okul-sektör işbirliğinin arttırılması gerektiğini belirtti.

Türkiye’den gelen heyeti selamlayarak sözlerine başlayan Tahsil Naziri Yardımcısı Firidun Gurbanov Türkiye’nin dostluğundan ve kardeşliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Azerbaycan’la Türkiye’nin kardeşlik bağlarının eskiye dayanarak güçlü olduğunu, 20. yüzyılın başlarında Bakü’nün işgalden kurtuluşunda Nuri Paşa ve himayesinde bulunan birliğin Azerbaycan’ın bağımsızlık mücadelesinde Azerbaycan halkına verdiği desteği unutamadıklarını, 93 yıl sonra tekrar bağımsızlığını kazanan Azerbaycan Devletini ilk tanıyan kardeş Türkiye Cumhuriyeti’nin olduğunu dile getirdi. Azerbaycan Devletinin günümüzde gelişen ve güçlenen ekonomisiyle eğitime gerekli ödeneklerden ayrılarak belirlenen alanlarda iyileştirmeler yapmak istediklerini dile getirdi.

Daha sonra söz alan Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, beraberindeki uzman heyeti tanıtarak; “Türkiye’de mesleki eğitim oranı tüm orta öğretimin yüzde 44’üdür. 3266 okul 120 bin öğretmen ve 1 milyon 650 bin öğrenci ile Türkiye’nin en büyük kurumları arasında yer almaktayız. Mesleki eğitim kanunumuzda yeni düzenlemelerle öğrencilerimize meslek eğitimini seçtikleri takdirde avantajlar sağlayacağız.” diye konuştu. Mesleki eğitimde her konuda iş birliği yapmaya hazır olduklarını dile getiren Gülay; “kardeş ülke Azerbaycan’da olmaktan onur ve gurur duyuyorum” diye konuştu.

09-11-201609-11-201609-11-201609-11-201609-11-2016

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.