Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitimde Tüm Programların Ulusal Meslek Standartları ve Ulusal Yeterliliklerle Uyumunu Masaya yatırdı

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitimde Tüm Programların Ulusal Meslek Standartları ve Ulusal Yeterliliklerle Uyumunu Masaya yatırdı

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde ve Mesleki Eğitim Merkezlerinde öğretimi yapılan tüm alan ve dal programlarının Ulusal Meslek Standartları ve Ulusal Yeterliliklere Uyumunda atılacak adımlarla ilgili paydaşlarla toplantı yaptı. Toplantı Milli Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıya Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ahmet Koca, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, MYK Başkanı Adem Ceylan, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanları Şennur Çetin, Recep Altın, Belma Güngör, Halil İbrahim Kahraman, İsmail Güler, Süleyman Akgül, Yusuf Çidem, Ertuğrul Geçgil, M. Salih Canbal ve MYK Daire Başkanları Osman Seçkin Akbıyık, Mehmet Ordukaya ve Yaprak Akçay Zileli katıldılar.  

Toplantıda Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde uygulanan 53 alan ve 199 dal programının tamamına yürürlüğe giren ulusal meslek standardı(209 UMS) ve ulusal yeterliliklerin(161 UY) yansıtıldığı ve bu anlamda bir güncelleme ihtiyacı olmadığı tespit edildi.

Toplantıda ayrıca Mesleki Eğitim Merkezlerindeki eğitim de incelendi. Mesleki Eğitim Merkezlerinde sunulan 27 alan ve 140 dal programından 27 alan ve 118 dal programına ulusal meslek standardı (209 UMS) ve ulusal yeterliliklerin (161 UY) yansıtıldığı, 22 dal programı ile ilgili ise güncelleme ihtiyacı olduğu belirlendi. MEB ve MYK yetkilileri ortak bir çalışma yaparak Ekim ayı sonuna kadar bu güncellemeleri tamamlama kararı aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.