Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Milli Eğitim Bakanlığı Ahşap Oyuncak Üretimine Yönelik Ahşap Oyuncak Sektörü İstişare Toplantısı yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı Ahşap Oyuncak Üretimine Yönelik Ahşap Oyuncak Sektörü İstişare Toplantısı yaptı

 

Milli Eğitim Bakanlığı ülkemizde ihtiyaç duyulan ve büyük oranda ithal edilen ahşap oyuncakların tasarımı ve üretimi ile ilgili önemli bir adım atarak mobilya ve dekorasyon alanında üretim yapan mesleki ve teknik eğitim kurumlarında ahşap oyuncak üretimi için ilk pilot uygulamayı başlatmıştı. Bu kapsamda pilot uygulama için Ankara’da Altındağ Siteler Mesleki Eğitim Merkezi seçilmişti. Daha sonra ahşap oyuncak üretiminde pilot okul olarak İstanbul’da Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bursa’da İnegöl Hacı Sevim Yıldız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Balıkesir’de Dursunbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi seçildi. Böylece meslek liselerinde ahşap oyuncak üretimi dört ilimizde başlamış oldu.  

Ahşap Oyuncak Sektörü İstişare Toplantısı

MEB ikinci adım olarak Türkiye’de ahşap oyuncak üreten sektör temsilcilerini davet ederek ‘Ahşap Oyuncak Sektörü İstişare Toplantısı’ yaptı. Toplantı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya MEB Bakan yardımcısı Mahmut Özer, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Numanoğlu, daire başkanları ve uzmanlar da katıldı.   

Toplantıda ahşap oyuncak eğitimi müfredatının birlikte oluşturulması, sektör temsilcilerinin ‘know-how’ının pilot okullara transferinin sağlanması, bu alanda eğitim verecek öğretmenlerin işbaşı eğitimlerine sektörün destek vermesi, öğrencilerin eğitiminin gerçek üretim ortamlarında yapılmasının sektör tarafından desteklenmesi kararlaştırıldı. Toplantıda sektör temsilcileri MEB tarafından alandaki gelişmeleri sektör temsilcilerine aktarmaya yönelik bilgilendirme ve eğitim çalışmalarının yapılmasını talep etti. Ayrıca okul öncesi eğitimde çocukların gelişimini destekleyici ahşap oyuncak ve zeka materyalleri tasarımı ve tasarlanan ürünlerin pedagojik kazanımlarına ve okullarda kurulması planlanan beceri atölyelerinde bu materyallerin kullanımına yönelik bir Ar-Ge birimi kurulmasına karar verildi.

Ahşap Oyuncakta Yerli Üretime destek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu projeyi çok önemsediklerini belirterek şunları söyledi:

“Yeni başlatılan pilot proje için illerimizde altyapısı güçlü okullarımızı seçiyoruz. Ankara’da Altındağ Siteler Mesleki Eğitim Merkezinden sonra İstanbul’da Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bursa’da Hacı Sevim Yıldız Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Balıkesir’de Dursunbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini seçtik. Proje okulların sayısını sektörün o ildeki durumuna göre artıracağız” dedi.

Ahşap oyuncakta yerli üretimin oldukça sınırlı olduğunun altını çizen Selçuk şunları söyledi: “Bu süreci sektör temsilcileri ile birlikte yürütmek ve bu alanda yerli üretime destek olmak istiyoruz. Böylece ortak projeler geliştirebileceğiz, birbirimizi destekleyebileceğiz. Ayrıca sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü ortaöğretim seviyesinde yetiştirebileceğiz. Böylece hem kendi pazarımızı yerli üretimle destekleyebileceğiz hem de dünyada bu pazarda ülke olarak daha güçlü yer alabileceğiz.”

Dünyada önemli bir pazar oluşturan ahşap oyuncak üretiminde ülkeler arasında kıyasıya rekabet söz konusudur. Türkiye’nin son beş yılda 3 milyar doların üzerinde oyuncak ithal ettiği göz önüne alındığında bu alanda hem MEB’in üretime eğitimle destek vermesi hem de yerli üretim yapan sektörle işbirliğini geliştirmesi bu alanda ülkemizin rekabet gücünü artıracaktır.

22-11-2018

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.