Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Millî Eğitim Bakanlığı ve Türk Patent ve Marka Kurumu Arasında İş birliği Protokolü İmzalandı

Millî Eğitim Bakanlığı ve Türk Patent ve Marka Kurumu Arasında İş birliği Protokolü İmzalandı

Türkiye'nin teknolojik ve endüstriyel gelişmesine katkıda bulunmak üzere okul ve kurumların yönetici, öğrenci ile öğretmenlerinde sınai mülkiyet farkındalığını artırmak, bu kurumlarda yürütülen proje ve faaliyetler sonucunda ortaya çıkan yeniliklerin ve fikri ürünlerin sınai mülkiyet hakları kapsamında korunmasını sağlamak üzere çalışmalar yürütülmesi amacıyla MEB ile TÜRKPATENT iş birliğinde yönetici, öğrenci ve öğretmenlerde patent/faydalı model, marka, tasarım ve ürün bilinci oluşturulmasına yönelik faaliyetler yapılacaktır.

Bu kapsamda Türk Patent ve Marka Kurumu ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokol törenine ; Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN,  Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın NUMANOĞLU, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre BİLGİLİ katıldı.

Törende konuşma yapan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın NUMANOĞLU, "Bakanlığımız ile Türk Patent ve Marka Kurumuyla imzalanan bu protokol ile yönetici, öğrenci ve öğretmenlerde patent/faydalı model, marka, tasarım ve ürün bilinci oluşturulmasına yönelik işbirlikleri sağlanacaktır.

 

Bunula birlikte protokol kapsamında patent/faydalı model, marka ve tasarım ekseninde; öğretim programlarının ve eğitim materyallerinin güncellenmesi, öğretmenlere hizmet içi eğitim verilmesi, okulların başvurularına destek sağlanması ve toplantı, seminer, konferans, yarışma vb. farkındalık faaliyetleri düzenlenmesi gibi birçok faaliyet yer almaktadır.

 

Bakanlığımızda bu konulardaki çalışmalarımızı koordine edecek ve çalışmaların etkinliği artırmak amacıyla bir ilke imza atarak Genel Müdürlüğümüz çatısı altında "Patent Ofisi"ni hayata geçirdik.

 

Bununla birlikte tüm okullarımızın patent, faydalı model ve tasarım konularında yaptığı çalışmaları yakından takip etmek, gelişmeleri izlemek ve desteklemek amacıyla okul uygulamaları içerisine "patent ve faydalı model izleme modülü" eklenecektir.

 

2019-2020 eğitim öğretim yılının temasını patent, faydalı model ve tasarım yılı olarak belirlerken Türk Patent ve Marka Kurumundan gerekli desteği alacağımızdan hiç şüphemiz yoktur." dedi

Türk Patent ve Marka Kurumu ve Millî Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında;

Öğretim programlarının ve eğitim materyallerinin patent/faydalı model, marka, tasarım ve ürün bilinci oluşturulmasına yönelik hazırlanması/güncellenecek,

Öğretmenlere hizmet içi eğitim faaliyetleri kapsamında seminer verilecek,

Okulların yapacağı patent/faydalı model, marka, tasarım başvurularına destek sağlanarak

Öğrenci ve öğretmenlere patent/faydalı model, marka, tasarım ve ürün konularında toplantı, seminer, konferans, yarışma vb. farkındalık faaliyetleri düzenlenecektir.

 25-09-201925-09-2019

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.