Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Millî Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde üç ayrı protokol imzalandı

Millî Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde üç ayrı protokol imzalandı

Turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek, hazırlık sınıfında yabancı dil eğitimi ve öğrencilerini gerçek hizmet ortamlarında staj ve beceri eğitimlerini yapmalarını sağlamak, Geleneksel Türk Sanatları’nı yaşatmak ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak için İstanbul’da Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi’ni açmak, Ortaöğretimde “Müze Eğitimi Dersi”nin işlenmesi için MEB’de görev yapan öğretmenlerin müze ve ören yerlerine ücretsiz girişleri ve müzelerde eğitim ve öğretimi yapmalarını sağlamak amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde üç ayrı protokol;  

- Mesleki Ve Teknik Eğitimi Geliştirme İş Birliği Protokolü,

- Geleneksel Türk Sanatlarını Gelecek Nesillere Aktarma Ve Yaşatma İş Birliği Protokolü,

- Ortaöğretimde Müze Eğitimi İş Birliği Protokolü

imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

     - Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İş Birliği Protokolü

 Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İş Birliği Protokolü ile turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücü yetiştirmek amacıyla belirlenen turizm liselerinin eğitimleri yeniden yapılandırılacaktır.

Sektörün ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda Turizm alanında eğitim veren Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğretim programına İngilizce ve Rusça yabancı dil hazırlık sınıfı ve Almanca, Arapça, Çince ve Fransızca yabancı dil seçmeli ders eğitiminde eğiticiler görevlendirilecek ve eğitim öğretim yapılacaktır.

İşletmelerde beceri eğitimi ve staj uygulamalarının gerçek hizmet ve üretim ortamlarında yapılacak,

Pilot olarak belirlenen okul öğrencilerine burs verilecek ve mezunlar istihdam edilecek.

- Geleneksel Türk Sanatlarını Gelecek Nesillere Aktarma Ve Yaşatma İş Birliği Protokolü

Geleneksel Türk Sanatlarını Gelecek Nesillere Aktarma Ve Yaşatma İş Birliği Protokolü ile; ilk kez bu alanda eğitim verecek Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi kurulacaktır. Bu lisede Geleneksel Türk Sanatlarının ülkemizde isim yapmış ustaları eğitim ve öğretime katkı sağlayarak kaybolmaya yüz tutmuş sanatlarımızı canlandırmak ve tanıtmak için çalışmalar yapılacaktır.

Geleneksel Türk Sanatları alanına yönelik “Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi’” açılacak ve gerekli ortamlar hazırlanacak,

İstanbul’da kurulacak olan okulda programların uygulanmasını sağlanacak, ders içeriklerinin şehir, turizm, kültür ve medeniyet konuları ile zenginleştirilmesi sağlanacak,

Öğrencilerin staj ve beceri eğitimi uygulamalarını Geleneksel Türk Sanatları alanında kurulmuş atölyelerde ve üretim ortamlarında yapılacak.

         -Ortaöğretimde Müze Eğitimi İş Birliği Protokolü

Ortaöğretimde Müze Eğitimi İş Birliği Protokolü ile de; MEB’de görev yapan öğretmenlerin müze ve ören yerlerine ücretsiz girişleri sağlanacak, ayrıca Müzelerde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yapılabilmesi için eğitim ortamları düzenlenecektir.

Ortaöğretim kurumlarına seçmeli ders olarak “Müze Eğitimi” dersi konulacak,

Seçmeli ders olarak okutulacak Müze Eğitimi dersinin uygulamalarının müze ve ören yerlerinde yapılması sağlanacak,

Öğretmenlerin müze ve ören yerlerine ücretsiz girişleri sağlanacaktır.

 

25-09-201825-09-2018

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.