Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okullarında Görevli 260 Meslek Dersi Öğretmeninin Yurtdışında Eğitimi Başladı

Projenin ikinci grubu metal teknolojileri alanı 29 öğretmen

17 Mayıs – 16 Haziran 2015 tarihleri arasında Almanya/Berlin şehrinde TÜV firmasında mesleki beceri eğitim çalışmalarına başlamıştır.

Ulusal Ajans tarafından koordinasyonu sağlanan Erasmus+ Programı kapsamında Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan 260 meslek dersi öğretmeninin 4 hafta süre ile Almanya ve İtalya’da öğretmenlik ve sektörel anlamda mesleki gelişimini hedefleyen 754.835 EURO bütçeli “Hayat Boyu Beceri Eğitimi (HBBE)” projesinin kabul edilerek uygulamaya konulmuş olup, öğretmenlerin yurtdışı eğitimi başlamıştır.              

Proje kapsamında 12 alanda (Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Yiyecek İçecek Hizmetleri, Gazetecilik, Pazarlama ve Perakende, Hasta ve Yaşlı Hizmetleri, Mobilya ve İç Tasarım, Motorlu Araçlar Teknolojisi,  Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri, Radyo Televizyon, Grafik ve Fotoğrafçılık, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri, Metal Teknolojisi) 22 İl Milli Eğitim Müdürlüğü (Ankara, Aydın, Adana, Antalya, Bursa, Balıkesir, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri,  Konya, Kocaeli, Manisa, Mersin, Samsun, Sakarya, Trabzon, Tekirdağ ve Hatay) ile ortaklık kurulmuştur.

 

Projenin temel amacı;

•          Meslek dersi öğretmenlerinin; eğitmenlik becerisine yönelik AB standartlarındaki uygulamaları görerek mesleki becerilerin öğrencilere nasıl aktarılacağının gözlemlenmesini sağlamak,

•          Okul deneyimi ile AB ülkelerindeki meslek okullarının idare, işleyiş, sektör işbirliği gibi konularda gözlem yapma imkânı sunmak,

•          Sektör deneyimi ile alanlarına yönelik gelişmeleri gözlemelerini sağlamak,

•          İş ortamında, sektörün içinde tecrübe edinmelerini sağlamak hedeflenmektedir.

Proje kapsamında ilk grup olan Radyo-TV, Gazetecilik ve Grafik Fotoğraf alanında 28 meslek dersi öğretmeni 19 Nisan -19 Mayıs 2015 tarihleri arasında 4 hafta süre ile Almanya’nın Berlin şehrinde alanlarına uygun mesleki beceri eğitimlerini alarak ülkemize dönmüşlerdir.

 

Projenin ikinci grubu metal teknolojileri alanı 29 öğretmen 17 Mayıs – 16 Haziran 2015 tarihleri arasında Almanya/Berlin şehrinde TÜV firmasında mesleki beceri eğitim çalışmalarına başlamıştır.


Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.