Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Mesleki ve Teknik Eğitimde Sessiz Devrim Meyvelerini Veriyor

Mesleki ve Teknik Eğitimde Sessiz Devrim Meyvelerini Veriyor

Mesleki ve teknik eğitimde son zamanlarda yapılan iyileştirme çalışmalarının sonuçları şimdiden görülmeye başlandı.

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Muammer YILDIZ ve Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri GÜLAY mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında yapılan çalışmaları yerinde görmek amacıyla İstanbul Başakşehir ilçesinde bulunan Özel İkitelli OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret ettiler.

Genel Müdürlüğümüzce mesleki eğitim ile iş dünyası arasındaki bağları kuvvetlendirmek, işletmede beceri eğitimi ve staj olanaklarını arttırmak, okulların fiziki altyapısını güçlendirmek, atölye ve laboratuvarları çağın gerektirdiği standartlara taşımak, iş dünyasının beklentileri karşılayacak nitelikli işgücünün yetiştirilmesinde işbirliği yapmak, Bakanlıkça mesleki eğitim alanında yapılan çalışmaları taraflara anlatmak hedefleriyle sanayinin gelişmiş olduğu iller başta olmak üzere Türkiye’ nin her yerinde sık sık sektör toplantıları yapılmaktadır.

Sonuncusu 20/10/2016 tarihinde İstanbul’ da gerçekleşen toplantıya İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Şaban GÜLBAHAR, İOSB Müteşebbis Heyet Başkan Vekili Sayın Nihat TUNALI, İkitelli OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kurucusu Sayın Tahir Fırat ŞUEKİNCİ de katıldılar. Türkiye’ deki organize sanayi bölgelerinde açılmış en büyük ve donanımlı okul olan İkitelli OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sayın Rasim ASLAN okulun sanayi işbirliği, fiziki ve öğrenci durumu ile ilgili bilgiler verdi.

Toplantıda Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri GÜLAY, okul sanayi işbirliğini artırmaya yönelik kanuni düzenlemeler, özel sektöre sağlanan teşvikler ve işletmelerde beceri eğitiminin önemine değindikten sonra mesleki eğitimi sektörle işbirliği içinde geliştireceklerini ve bu konuda sektör ne istiyorsa yapmaya hazır olduğunu vurguladı. Dünyada endüstri 4.0 alanında muazzam bir gelişim olduğunu, ülke olarak bunun gerisinde kalmamamız için sektörün yazılım geliştirme konusunda da hızlı davranması gerektiğini, bu alanda yapılacak çalışmalara destek vereceğini söyledi.

Toplantı sonrasında Genel Müdürümüz ve beraberindeki heyet, Türkiye’ de ilk özel ve organize sanayi bölgesi projesi olan okul binasını gezerek, incelemelerde bulundu, öğrenci ve öğretmenlerle görüştü. Okulun yönetimini, öğretmenlerini, atölye ve laboratuvarlarını, geliştirilen projeleri çok beğendiğini ifade eden Genel Müdürümüz, şimdiye kadar mesleki eğitim alanında yapılan çalışmaların meyvesi olarak Türkiye’ de görmeyi hedeflediğimiz sistemin burada oluştuğuna bizzat şahit olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek emeği geçenlere teşekkür etti.

24-10-201624-10-201624-10-201624-10-201624-10-201624-10-201624-10-2016

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.