Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Mesleki ve Teknik Eğitimde Okul Sektör İşbirliği İstişare Toplantısı Genel Müdürümüz Osman Nuri GÜLAY’IN Katılımıyla Gerçekleştirildi

Toplantıya Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri GÜLAY, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin ÖZDEBİR, İl Milli Eğitim Müdürü Erol BOZKURT, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri ve Ankara Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Müdürleri katıldı.
Mesleki ve Teknik Eğitimde Okul Sektör İşbirliği İstişare Toplantısı Genel Müdürümüz Osman Nuri GÜLAY’IN Katılımıyla Gerçekleştirildi

Açılış konuşmasını Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol BOZKURT yaptı. Açılış konuşmasında Ankara’da Mesleki Eğitim ile ilgili yapılan çalışmaları anlattıktan sonra toplantıya katılımlarından dolayı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri GÜLAY’a ve Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin ÖZDEBİR’e teşekkür etti.

 Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin ÖZDEBİR yaptığı konuşmada “Yıllarca mesleki eğitim durağan bir yapıdaydı. Ancak Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI mesleki eğitimde ciddi bir atılım yapıyor. Mesleki eğitim yapan kurumların sektörün ihtiyacına göre öğrenci yetiştirmesi gerekir. Sektörün de elini taşın altına koyarak mesleki eğitime sahip çıkması gerekmektedir. Okul-Sektör işbirliğini güçlendirerek mesleki eğitimi arzu ettiğimiz yere getirmek için çalışmalıyız.” şeklinde konuştu. 

Genel Müdürümüz Osman Nuri GÜLAY, katılan tüm okul müdürlerine teşekkür ederek; “7 ilimizde sektörle ve eğitim paydaşlarıyla toplantılar gerçekleştirdik. Okul Müdürlerimiz, okullarını özel sektör ile iş birliği içinde yönetip, sektörün ihtiyacına uygun öğrenciler yetiştirmeliler” şeklinde konuştu.

Konuşmasına devam eden GÜLAY “64. Hükümet 2016 yılı eylem planında bahsedilen Mesleki ve Teknik Eğitimde yapılacak yenilikleri Sayın Bakanımız Nabi AVCI’nın talimatıyla tamamlayarak TBMM´nin kabulüne sunduk. Bu yenilikler:

·Mesleki eğitim merkezlerini zorunlu eğitim kapsamına alınması

·10. ve 11. sınıf öğrencileri atölye derslerinde iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanması

·12. Sınıf öğrencilerimize işletmelerde beceri eğitiminde aldıkları ücretin 2/3 ve 1/3 oranın da işletmenin büyüklüğüne göre destek sağlanması şeklindedir.”

 Genel Müdürümüz ayrıca şunları ifade etti: “Okul hamisi projesi kapsamında sektörle okullarımızın biraraya gelerek sektörün istediği istihdamı gerçekleştirmelerini hedefledik. 7 ve 8. sınıftaki öğrencilerimize işyerleri ve fabrika gezilerinin yapılmasını istiyoruz.”

GÜLAY konuşmasının sonunda “Okul müdürlülerimize sesleniyorum: Ahilik ruhuna sahip, helali-haramı bilen, mesleğinde hile yapmayan ahlaklı bireyler yetiştiriniz. Bu konuda Genel Müdürlüğümüzde bir çalışma başlattık. Dünyayı tanıyan bir mesleki eğitim planlamak zorundayız. Artık yerel bazda değil, küresel bazda öğrenciler yetiştirmeliyiz. Son sözüm kızlarımıza yönelik olacak. Okullarımızda kadın mesleklerine önem vereceğiz, kızlarımızın okuması için ne gerekiyorsa yapacağız.” ifadelerini kullandı.

 

  25-03-201625-03-201625-03-2016

 

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.