Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

'MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMDE 2024 YILI KÜLTÜR VE SANAT YOLCULUĞU' BAŞLADI

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünce düzenlenen 'Mesleki ve Teknik Eğitimde 2024 Yılı Kültür ve Sanat Yolculuğu' başladı.
'MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMDE 2024 YILI KÜLTÜR VE SANAT YOLCULUĞU' BAŞLADI

Söyleşi ve yarışmaların yapılacağı 'Meslekî ve Teknik Eğitimde 2024 Yılı Kültür ve Sanat Yolculuğu', İstanbul Haydarpaşa Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesinde düzenlenen 'Anadolu'nun Özünden Sözüne Söyleşi' programı ile başladı.  

Söyleşi dizisi halinde düzenlenecek olan programın ilk konuğu eski Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı oldu. Avcı, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı programda "İletişim ve Empati" konulu söyleşi gerçekleştirdi. Anadolu'nun Özünden Sözüne Söyleşi dizisi, Türkiye genelinde farklı illerde meslekî ve teknik eğitim öğrenci ve öğretmenlerini alanında önde gelen isimler ile buluşturmayı amaçlıyor.  

'Meslekî ve Teknik Eğitimde 2024 Yılı Kültür ve Sanat Yolculuğu' kapsamında yapılacak yarışmalar ise "Zamanı Durduranlar" fotoğraf yarışması, "Ahilik Anlayışında Sanat ve Estetik" konulu kısa film yarışması ve "Sıfır Atıkla Sanat" başlıklarında belirlendi.  

"Zamanı Durduranlar" fotoğraf yarışması ile öğrencilerin dünyasını dolduran, ufuklarını açan, kültür seviyelerini yükselten ve insani değerleri özümsemesini sağlayan millî ahlak görüşü inşa ederken insanın ve tabiatın kökenleri ve doğası üzerine derinlemesine düşünmelerini sağlayıp tabiatla insan arasındaki manevi ilişki üzerine farkındalık oluşturulması amaçlanıyor. Yarışmanın son başvuru tarihi 22 Şubat 2024.  

Ahi kültürü rehberliğinde gerçekleştirilecek "Ahilik Anlayışında Sanat ve Estetik" konulu kısa film yarışmasında, öğrencilerin duygu ve düşüncelerini ahilik anlayışında sanat ve estetik kavramlarıyla bütünleştirerek görsel sanat çalışmaları aracılığıyla ortaya koymaları hedefleniyor. Bu yarışmanın son başvuru tarihi 15 Mart 2024.   

"Sıfır Atıkla Sanat Yarışması" ise öğrencilerde çevresel farkındalık ve sıfır atık bilinci oluşturmak, atık üretimini asgari seviyeye indirmek, atık kaynaklarını ayrıştırmak ve bu vesile ile gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakılması amacıyla düzenleniyor. Yarışmanın son başvuru tarihi 18 Mart 2024.  

Yarışmalara katılmak isteyen tüm öğrenciler, yarışmaların şartnamesine https://mtegm.meb.gov.tr/ adresinden ve Mesleğim Hayatım Portalı'ndan ulaşabiliyor.

02-02-202402-02-202402-02-202402-02-2024

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.