Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

“Mesleki ve Teknik Eğitim Sektör İşbirliği Toplantısı” Trabzon’da gerçekleştirildi

“Mesleki ve Teknik Eğitim Sektör İşbirliği Toplantısı” Trabzon’da gerçekleştirildi

Mesleki ve teknik eğitimin iyileştirilmesine yönelik yapılan çalışmalar hakkında kamuoyunun ve ilgili paydaşların bilgilendirilmesi, karşılaşılan sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin üretilmesi, organize sanayi bölge içinde ve dışında özel meslek liselerinin açılmasının teşvik edilmesi amacıyla “Trabzon Mesleki ve Teknik Eğitim Sektör İşbirliği Toplantısı” düzenlendi.

5 Ekim 2017 tarihinde düzenlenen toplantıya Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Teşkilatından Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan DEMİRCİ, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri GÜLAY, Daire Başkanı Dr. Recep ALTIN ve Milli Eğitim Uzmanı Korkut KOÇAK katıldı. Toplantıya Trabzon Vali Yardımcısı Nusret ŞAHİN, Trabzon Milli Eğitim Müdürü Hızır AKTAŞ, Rize İl Milli Eğitim Müdürü A. Hamdi YILMAZ, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat HACISALİHOĞLU ve ilgili bakanlıkların temsilcileri katılmıştır. Toplantıda Trabzon ilinde görev yapan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okul müdürleri, alan şefleri, ilçe milli eğitim müdürleri, mesleki eğimden sorumlu şube müdürleri, esnaf ve sanayi odası temsilcileri ile sektör temsilcilerinden yaklaşık 150 kişi hazır bulunmuştur.

Ülkemizin hak ettiği konuma erişmesinde mesleki ve teknik eğitimin önemine vurgu yapan Sayın DEMİRCİ konuşmasına “28 Şubat sürecinin mesleki ve teknik eğitimde oluşturduğu tahribatın giderilmesi meşakkatli bir çalışmayı gerektiriyor. Bu yönde Bakanlık olarak gerekli adımları atmaktan çekinmiyoruz ancak bunu tek başına başarmamız zor.” sözleri ile devam etti.  Sayın DEMİRCİ ayrıca bu coğrafyada ahilik ve lonca sistemiyle gelişen büyük bir zenginliğimiz olan mesleki ve teknik eğitimin ülkemizin lokomotifi olması ve sektörle birlikte ayağa kaldırılması için bugünkü gibi bir koordinasyon içinde çalışmalara devam edilmesi gerektiğini ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından Osman Nuri GÜLAY mesleki ve teknik eğitimin iyileştirilmesi ve geliştirilmesine ilişkin yapılan çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Sayın GÜLAY sunumunda sorunların tespiti için hangi yöntemlerin kullanıldığını, karşılaşılan sorun alanlarının neler olduğunu ve bu sorunların çözüme kavuşması için yapılan ve yapılacak olan çalışmalara ilişkin bilgiler verdi. Konuşmalarında mesleki ve teknik eğitimin ruhuna ilişkin konulara değinen GÜLAY, “Öğrencilerimizin ahilik ruhu ile yetiştirilmesi, en önemlisi vatanına ve milletine hayırlı bir birey olarak yetiştirilmesi mesleki eğitimin temel amacıdır. Bakanlık olarak elimizden gelenin en iyisini yapmak için çabalıyoruz ve taşın altına değil elimizi, tüm bedenimizi koymaya hazırız. Yeter ki sektör de bu konuda bizden desteğini esirgemesin. Hep birlikte mesleki ve teknik eğitimi hak ettiği yere taşımalıyız. Bu bağlamda sizlerin hizmetinizde olduğumu bilmenizi istiyorum.” dedi. Sektörün mesleki ve teknik eğitimde en önemli aktör olduğunu dile getiren Sayın GÜLAY mesleki ve teknik eğitimde sektörle işbirliğini her geçen gün arttırdıklarını ve bu uygulamanın meyvelerini de önümüzdeki yıllarda alacaklarını ifade etti.

Programın ikinci kısmında başkanlığını Ercan DEMİRCİ’nin yaptığı soru-cevap oturumuna geçildi. Oturumda katılımcılar mesleki ve teknik eğitime ilişkin sorularını MEB Müsteşar Yardımcısı Ercan DEMİRCİ, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri GÜLAY, Daire Başkanı Dr. Recep ALTIN, İl Milli Eğitim Müdürleri Hızır AKTAŞ ve A. Hamdi YILMAZ ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat HACISALİHOĞLU’nun oluşturduğu heyete yöneltti. Toplantıda ayrıca katılımcıların mesleki ve teknik eğitime ilişkin görüş ve önerileri de alındı.

 

Heyet toplantının öğleden sonraki kısmında sırasıyla Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Tunalar Otomotiv İşletmesi, Hekimoğlu Döküm Fabrikası, Ortahisar Mesleki Teknik Eğitim Merkezi ve tematik mesleki ve teknik Anadolu lisesi olarak açılması planlan binada incelemelerde bulundu. Ayrıca Ortahisar Mesleki Teknik Eğitim Merkezi ziyareti sırasında Sayın DEMİRCİ ve GÜLAY öğrencilere hitap etti.

06-10-201706-10-201706-10-201706-10-201706-10-201706-10-201706-10-2017

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.