Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Mesleki ve Teknik Eğitim ile Ekonomik Kalkınma Konferansı

Mesleki ve Teknik Eğitim ile Ekonomik Kalkınma Konferansı

Avrupa Birliği tarafından Türkiye'deki mülteciler için mali yardım fonu kapsamında finanse edilen ve Alman Kalkınma Bankası ile Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde yürütülen "Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi" kapsamında düzenlenen "Mesleki ve Teknik Eğitim ile Ekonomik Kalkınma Konferansı" İstanbul'da gerçekleşti. Konferansta kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile iş dünyası bir araya geldi.

Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Nazan ŞENER, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Levent YAZICI, Alman Kalkınma Bankası Ankara Bölge Ofisi'nden Utku ÇİL, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Türkiye'deki Mültecilere Mali Yardım Aracı Bölüm Başkanı Libor CHLAD konferansa katılım sağladı. Yetkililer, eğitim ve istihdam alanında yapılan çalışmalardan bahsederek iş dünyasına seslendi.

Konferansın ilk oturumunda "Üretim ve İstihdam Ekosisteminde Mesleki ve Teknik Eğitimin Yeri Paneli" düzenlendi. Ticaret ve Sanayi Odalarından değerli isimler panelist olarak yer aldılar.  İstanbul Ticaret Odası'ndan Levent TAŞ, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'ndan Muhsin KOÇASLAN, Adana Sanayi Odası'ndan Metin KARABACAK, Gaziantep Sanayi Odası'ndan Başar KÜÇÜKPARMAK, İstanbul Sanayi Odası'ndan Hakan ÇOBAN, mesleki ve teknik eğitimin bir ülkenin ekonomik büyümesine sağladığı katkının önemiyle birlikte iş piyasasının paydaşları olan sektör temsilcilerinin ekonomik büyüme ve istihdam ile bağlantılı olarak mesleki ve teknik eğitim sistemine ilişkin görüşlerini belirttiler.

Konferansın ikinci oturumunda, "Mesleki ve Teknik Eğitim Mezunlarının İstihdamı Paneli" gerçekleştirildi. Panelde; alan uzmanları, Türkiye'de mesleki eğitim ve istihdam arasındaki fonksiyonel ilişkiyi ele aldı. İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi (İTOSB) Bölge Direktörü Çağlar KAHRAMAN, PİMTAŞ Plastik A.Ş. İnsan Kaynakları Yöneticisi Zeliha KARADAĞ, İŞKUR Şişli Bölge Müdürü Aycan Savaş, Gültepe Şehit Cihan Erat Meslek Lisesi Müdürü Mustafa HOŞYİĞİT özel sektörün kalifiye istihdam ihtiyacı, zorunlu mesleki sertifikasyon uygulaması ve mezunların iş yaşamına uyumu konularını ele aldılar.

25-03-202225-03-202225-03-202225-03-202225-03-2022

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.