Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Mesleki Teknik Eğitimi Genel Müdürümüz Prof. Dr. Kemal Varın NUMANOĞLU, Şırnak İline Ziyarette Bulundu

Mesleki Teknik Eğitimi Genel Müdürümüz Prof. Dr. Kemal Varın NUMANOĞLU, Şırnak İline Ziyarette Bulundu

Şırnak İlinde eğitim-öğretim faaliyetlerini inceleyen NUMANOĞLU, ziyarete ilk olarak Cizre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Selahaddin Eyyubi Mesleki Ve Teknik Anadolu lisesinde ile başladı.

Okul ziyaretlerinde İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdullah ÖYMEN, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet GÜMÜŞ, Cizre İlçe Milli Eğitim Müdürü Mirza CAZIM ile okullun yönetici, Öğretmen ve öğrencileriyle sohbetler yapıldı. Cizre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Motor, Mobilya ve İç Tasarım, İnşaat Teknolojileri, Elektrik- Elektronik Teknolojileri, Metal Teknolojileri, İklimlendirme Teknolojileri bölümlerinin atölyeleri tek tek ziyaret edilip, talep ve istekler yerinde alındı.

Daha sonra Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Prof. Dr. Sayın Kemal Varın Numanoğlu başkanlığında, İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin YILMAZ , Mesleki ve Teknik Eğitimden sorumlu 6 ilçenin Şube müdürleri ve tüm Mesleki Ve Teknik Eğitimi Genel Müdürlüğüne bağlı 31 resmi, 7 özel, toplam 38 okulumuzun müdürleri ile Şırnak Üniversitesi toplantı salonunda toplantı yapıldı. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Sayın Kemal Varın NUMANOĞLU;

"Mesleki Eğitime yönlendirmelerin okul ve veli bazında yeterli yapılmadığı, öğrencilerin akademik bazlı ortaöğretimlere çok yönlendirildiği, bu durumun gelecek anlamında çok olumsuz, istenmeyen sonuçlara neden olacağını önümüzdeki 20-30 yılda bu genç nüfus oranımızın azalacağı, genç nüfus potansiyel gücümüzü şimdiden mesleki teknik eğitimle güçlendirmemiz gerektiği Mesleki ve Teknik Eğitimin gelişmesi durumunda mezun öğrencilerimizin sektörde sadece ara eleman olmayıp ayrıca aranan eleman olacağı Ülkemizin bazı yerlerinde Mesleki Teknik Okullarımızın, artık akademik anlamında %1 lik dilime girmiş olan başarılı öğrencileri dahi kayıt almaya başladığı bu örneklerin ülkemiz genelinde yaygınlaştırılması gerektiğini Okullarımızda açılması talep edilen alan ve dalların, özelde o yerleşim yerinin genelde tüm ülkenin sektörde istihdamı sağlanabilecek alan ve dallardan talep yapılması mezun öğrencilerimizin istihdam durumlarının takip edilmesi, istihdam olan ve alanıyla ilgili kendini geliştiren mezunlarımızın model olma anlamında okullarını ziyaret edip, öğrenci kardeşlerini motive etmeleri sektörde kolaylık sağlama anlamında zaten işin erbabı olan ustalarımızın son yapılan değişikle 756 saatlik bakanlığımız onaylı Halk Eğitim Merkezi sertifikasını alan kişilerin

doğrudan Ustalık sınavına girebilecekleri Ustalık, kalfalık teorik sınavlarının aralık dönemi itibariyle e- sınav olarak yapılacağı, bunun için Bakanlık nezdinde gerekli teknik ve soru anlamında gerekli alt yapının sağlandığı Şırnak'ta merkez, Cizre, İdil ve Silopi ilçelerimizden birer Mesleki ve Teknik okulumuzun Döner Sermayeye geçmesi için gerekli iş ve işlemlerin mutlaka yapılacağı ve bu anlamda herkesin çalışması gerektiği Şırnak'ta sektörün okullarımıza katkı anlamında yeterli katkı sunmadığı bunun için donatım anlamında bakanlık olarak gerekli iyileştirmelerin sağlanacağı fakat yine de sektörün okullarımızın çalışmalarıyla daha çok ilgili olması gerekliliği" konusunda konuştu. Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürü ve okul müdürlerinin  dilek ve önerilerini dinleyen NUMANOĞLU; Tüm talepleri not alıp yönetici arkadaşlarımıza gerekli çalışmaların yapılacağını söyleyip diğer dilek temenni ve önerilerden sonra toplantı sona erdi.

Ertesi gün Şırnak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine ziyaretine devam eden Kemal Varın NUMANOĞLU, ziyaret esnasında okulun tüm yönetici ve öğretmenleriyle toplantı yapıldı.

Öğretmenlerle devam eden toplantı esnasında Mesleki Teknik Eğitimi Genel Müdürü Kemal Varın NUMANOĞLU ile Strateji Geliştirme Daire Başkanı Mehmet Fatih LEBLEBİCİ'nin konuşmalarında sonra öğretmenlerin dilek, talep ve önerilerine geçildi. Toplantının sona ermesiyle okulun atölyeleri ziyaret edildi. Okulda Elektrik- Elektronik, Mobilya ve İç Tasarım, İklimlendirme, Motor Teknolojileri, Metal Teknolojileri, Bilişim Teknolojileri alanlarıydı. Ziyaret esnasında çoğu atölyelerin donatım anlamında iyi bir durumda olduğu, olan eksikliklerin de temin edilmesine ilişkin notlar alındı.

Okulun spor tesisi ve bahçesi, tüm öğretmenlerle gezildikten sonra okul ziyareti tamamlandı.

22-10-201922-10-201922-10-201922-10-201922-10-2019

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA - https//mtegm.meb.gov.tr/mebpanel/onizlemeRedirect.php?KNO=1013CHK=a1eb88aa04d4cd13ee32e1a50b86e7d5e8d427d1

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.