Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Mesleki Teknik Eğitim ile Organize Sanayi Bölgesi Temsilcileri Bir Araya Geldi

Mesleki Teknik Eğitim ile Organize Sanayi Bölgesi Temsilcileri Bir Araya Geldi

Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) birçok üretim alanından sektör temsilcilerini bir araya getirmeleri dolayısıyla mesleki ve teknik eğitimin niteliğini artırma açısından önemli bir potansiyele sahiptir. İşbaşı eğitim açısından sağladığı fırsatlar ve özel sektörle etkileşimi arttıkça niteliği artan mesleki ve teknik eğitim kurumlarının OSB'lerde yer alması öğrencilere kendilerini geliştirme açısından birçok imkân vermektedir. Bu imkânlar, birçok sektörde işbaşı eğitim olanaklarının artması, mesleki derslere OSB içinde üretim yapan sektör temsilcilerinin katılması, üretim yapan birçok kuruma ait süreçlerin gözlenebilmesi ve karşılaştırılabilmesi ile öğrencilerin OSB'de üretim süreçlerini sürekli gözlemleyebilmeleri dolayısıyla istihdam alanlarını yakından tanıyabilmeleridir.

Organize sanayi bölgelerinde özel ve resmi mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile mesleki eğitim merkezleri bulunmaktadır. OSB'lerde 39 özel mesleki ve teknik Anadolu lisesinde 26.121 öğrenci, 34 resmi mesleki ve teknik Anadolu lisesinde ise 14.133 öğrenci eğitime devam etmektedir. Ayrıca OSB'lerde bulunan 32 resmi mesleki eğitim merkezinde 10.585 kalfa/usta eğitime devam etmektedir.

Mesleki ve teknik eğitim için büyük önem arz eden OSB'lerle işbirliğinin artırılması, karşılıklı görüş alışverişinde bulunulması ve mesleki ve teknik eğitime verilen katkının artırılması amacı ile Mesleki ve Teknik eğitim Genel Müdürü Kemal Varın NUMANOĞLU ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer YILDIZ başkanlığın da  belirlenen organize sanayi bölgelerinin yöneticileri ile Milli Eğitim Bakanlığı Tevfik İleri Toplantı Salonunda toplantı yapıldı.

Toplantıda Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Milli Eğitim Uzmanı Mehmet ÇİÇEK ve Öğretim Kurumları Daire Başkanı Vedat KUŞGÖZOĞLU tarafından sunum yapıldı. Daha sonra Organize Sanayi Bölgesi Başkanlarının talep ve önerileri dinlenerek, özel mesleki eğitim merkezlerinin açılması, mesleki eğitim merkezleri diploma programı, OSB mesleki eğitim iş birliği çalışmaları, mesleki ve teknik eğitim yapılan çalışmalar hakkında konuşuldu.

24-10-201924-10-201924-10-201924-10-2019

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.