Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) Toplantıları Devam Ediyor...

Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) Toplantıları Devam Ediyor...

Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyon Belgesi hedefleri doğrultusunda, mesleki eğitim merkezlerinde öğrenim gören öğrencilerin özlük hakları geliştirilmiş ve bu öğrencilerin mesleki eğitim aldığı işletmelere yönelik teşvik ve devlet desteği sağlanmıştır. Mesleki eğitim merkezleri ile işletmeler arasında var olan güçlü bağın daha da geliştirilmesi, işletmelerin gün geçtikçe artan kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması, işletmelerin mesleki eğitimle ilgili devlet teşviklerinden daha fazla yararlanmaları sağlanmıştır.

Mesleki eğitimdeki yeni gelişmeler ve bu gelişmelerin işletmeler açısından faydalarının 81 il Oda ve Birlik temsilcilerine yüz yüze aktarılmasına yönelik "Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP)" hazırlanarak uygulamaya konulmuştur. Sektör ile eğitim camiası arasındaki işbirliğini güçlendirecek olan Projenin Yaygınlaştırma seminerleri kapsamında, Webinar şeklinde 02 Mart 2021 saat 14.00'da  "Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) yöneticilerinden oluşan 287 katılımcıya mesleki eğitim merkezleri ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Ayrıca 03 Mart 2021 saat 14.00'da ise İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile Mesleki ve Teknik Eğitimden Sorumlu İlçe Şube Müdürlerinden oluşan toplam 1051 katılımcı ile mesleki eğitim merkezlerinde yürütülen iş ve işlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Genel Müdürümüz Sayın Kemal Varın NUMANOĞLU konuşmasında, "Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyonu ile millî eğitim politikamız yeniden belirlenerek ülkemizin ekonomik kalkınmasında ve gençlerin istihdamının sağlanmasında büyük önem arz eden mesleki ve teknik eğitime atfedilen değer arttırılmıştır. Bu doğrultuda; Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü olarak iş dünyasının ihtiyaç duyduğu meslek ve alanlarda nitelikli işgücünün yetiştirilmesini sağlayacak şekilde meslekî eğitimin kalitesini artırmak ve eğitim-istihdam-üretim bağlantısının sağlıklı bir zeminde yürütülmesini sağlamak amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.

Toplantılar soru ve cevap bölümüyle sona erdi.

04-03-202104-03-202104-03-2021

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA - https//mtegm.meb.gov.tr/mebpanel/onizlemeRedirect.php?KNO=1013CHK=a1eb88aa04d4cd13ee32e1a50b86e7d5e8d427d1

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.