Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) Açılış Toplantısı Yapıldı

Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) Açılış Toplantısı Yapıldı

Mesleki eğitim merkezleri, örgün mesleki ortaöğretim kurumları olarak yeniden yapılandırılmış olup Bakanlığımız Eğitim Vizyon Belgesi hedefleri doğrultusunda, öğrencilerin özlük hakları geliştirilmiş ve bu öğrencilerin mesleki eğitim aldığı işletmelere yönelik teşvik ve devlet desteği sağlanmıştır. Mesleki eğitim merkezleri ile işletmeler arasında var olan güçlü bağın daha da geliştirilmesi, işletmelerin gün geçtikçe artan kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması, işletmelerin mesleki eğitimle ilgili devlet teşviklerinden daha fazla yararlanmaları sağlanmıştır.

Mesleki eğitimdeki yeni gelişmeler ve bu gelişmelerin işletmeler açısından faydalarının 81 il Oda ve Birlik temsilcilerine yüz yüze aktarılmasına yönelik "Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP)" hazırlanarak uygulamaya konulmuştur. Sektör ile eğitim camiası arasındaki işbirliğini güçlendirecek olan Projenin açılış toplantısı, 02 Şubat 2021 saat 14:00'da Webinar şeklinde TOBB, TESK, UNICEF, ILO temsilcileri ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı/Şube Müdürü, Mesleki Eğitim Merkezi Programı uygulayan okul ve kurum yöneticilerinden oluşan 1780 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir.

Genel Müdürümüz Sayın Kemal Varın NUMANOĞLU açılış konuşmasında, "Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyonu ile millî eğitim politikamız yeniden belirlenmiş ve ülkemizin ekonomik kalkınmasında ve gençlerin istihdamının sağlanmasında büyük önem arz eden mesleki ve teknik eğitimine atfedilen değer arttırılmıştır. Bu doğrultuda; Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü olarak iş dünyasının ihtiyaç duyduğu meslek ve alanlarda nitelikli işgücünün yetiştirilmesini sağlayacak şekilde meslekî eğitimin kalitesini artırmak ve eğitim-istihdam-üretim bağlantısının sağlıklı bir zeminde yürütülmesini sağlamak amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.

İş Yeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Sayın Süleyman AKGÜL, toplantıda mesleki eğitim merkezleri ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Toplantı soru ve cevap bölümüyle sona erdi.

 

02-02-202104-02-2021

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.