Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

MESLEKİ EĞİTİME KAZANDIRMA PROGRAMININ (MEK) BİRİNCİ FAZI TAMAMLANDI

MESLEKİ EĞİTİME KAZANDIRMA PROGRAMININ (MEK) BİRİNCİ FAZI TAMAMLANDI

Genel Müdürlüğümüz ve UNICEF işbirliğinde; 1 Eylül-31 Aralık 2020 tarihleri arasında yürütülen Mesleki Eğitime Kazandırma Programının (MEK) birinci fazı tamamlandı.

Program kapsamındaki 10 ilde seçilen 10 mesleki eğitim merkezinde müdür, müdür yardımcısı, koordinatör öğretmen, rehber öğretmen ve Suriyeli Gönüllü Eğitici Personelden (SGEP) oluşturulan ekipler 3498 ev, 1968 işyeri olmak üzere 5466 ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaretlerde tespit edilen ve kayıt şartlarını taşıyan 14-17 yaş arası 122 Türk ve yabancı uyruklu çocuk Mesleki Eğitim Merkezlerine (MEM) yönlendirilerek kayıtları yapıldı. 14 yaşından küçük okul dışı kalmış 907 çocuk ise eğitim sistemine dâhil edilmeleri amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüklerine resmi yazı ile bildirildi.

Mesleki Eğitim Merkezleri kayıt şartları arasında yer alan A1 seviyesi Türkçe belgesine sahip olmayan yabancı uyruklu çocuklar Halk Eğitim Merkezlerine ve İl Gençlik Spor Müdürlüğü / Gençlik Merkezlerine yönlendirildi. Önümüzdeki süreçte bu çocukların da takibinin yapılarak Mesleki Eğitim Sistemine kazandırılması planlandı.

Ayrıca saha ekipleri gerçekleştirdikleri ziyaretlerde hane halkına ve işyeri sahiplerine ya da ustalara mesleki eğitim sistemi hakkında eğitimler verdi ve bu eğitimlere katılanları katılım belgesi ile belgelendirdi. İşyerlerinde usta öğretici belgesi sahip olmadığı tespit edilen ustalara "usta öğreticilik" belgesine erişim ve devlet teşvikleri hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Eğitim dışı kalmış çocukların Mesleki Eğitim Merkezleri aracılığıyla eğitimlerine devam etmelerini, eğitimlerinin sonunda Kalfalık/Ustalık belgelerine erişmelerini ve istihdama katılımlarını hedefleyen MEK Programı kapsamındaki çalışmalar önümüzdeki dönemde de farklı illere de genişleyerek devam edecektir.

 

 

09-01-202109-01-202109-01-2021

 

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA - https//mtegm.meb.gov.tr/mebpanel/onizlemeRedirect.php?KNO=1013CHK=a1eb88aa04d4cd13ee32e1a50b86e7d5e8d427d1

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.