Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

MESLEKİ EĞİTİME KAZANDIRMA PROGRAMI (MEK) SAHA ZİYARETLERİ YAPILDI

MESLEKİ EĞİTİME KAZANDIRMA PROGRAMI (MEK) SAHA ZİYARETLERİ YAPILDI

Genel Müdürlüğümüz ve UNICEF işbirliğinde yürütülen Mesleki Eğitime Kazandırma Programı (MEK) Adıyaman, Ankara, Batman, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Mardin ve Osmaniye illerinde 01 Eylül 2020 tarihinden itibaren uygulanmaktadır.

Program ekipleri tarafından hanelere ve işyerlerine yapılan ziyaretlerle eğitim dışında kalmış Türk ve yabancı uyruklu çocuklar tespit edilmekte; kayıt şartlarını taşıyan 14-17 yaş arası çocuklar mesleki eğitim merkezlerine yönlendirilirken, temel eğitimini tamamlamamış 14 yaşından küçük çocuklar ise İl Milli Eğitim Müdürlüklerine bildirilerek eğitime kazandırılmaya çalışılmaktadır.  Ayrıca ziyaretler esnasında saha ekipleri hane halkına ve işyeri çalışanlarına Mesleki Eğitim Sistemi hakkında eğitimler de vermektedir.

MEK ekiplerinin yürüttüğü bu çalışmaların yerinde değerlendirilmesi amacıyla Genel Müdürlüğümüz personeli tarafından program illerine izleme ziyaretleri yapıldı. İzleme ziyaretlerinde İl Milli Eğitim Şube Müdürü, İldeki Esnaf ve Sanatkârlar Odası temsilcisi ve MEK ekiplerinin katılımı ile toplantılar düzenlendi. Toplantılarda programın işleyişinde saha ekiplerinin karşılaştığı zorluklar ve çözüm yöntemleri görüşüldü, tarafların programın başarısına sağlayabilecekleri katkılar ve beklentiler dile getirildi.

Eğitim dışı kalmış çocukların Mesleki Eğitim Merkezleri aracılığıyla eğitimlerine devam etmelerini, eğitimlerinin sonunda Kalfalık/Ustalık belgelerine erişmelerini ve istihdama katılımlarını hedefleyen çalışmalar program illerimizde 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA - https//mtegm.meb.gov.tr/mebpanel/onizlemeRedirect.php?KNO=1013CHK=a1eb88aa04d4cd13ee32e1a50b86e7d5e8d427d1

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.