Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

MESLEKİ EĞİTİMDE AVRUPA KALİTE GÜVENCE FORUMU BÖLGESEL TOPLANTISI ANTALYA’da YAPILDI

MESLEKİ EĞİTİMDE AVRUPA KALİTE GÜVENCE FORUMU BÖLGESEL TOPLANTISI ANTALYA’da YAPILDI

Avrupa Eğitim Vakfı (ETF) koordinasyonunda ETF üye ülkeleri temsilcilerinin katılımı ile 2017-2019 yıllarını kapsayan Mesleki Eğitimde Kalite Güvence Forumu oluşturulmuştur. Forum Çalışma Grubunun ilk bölgesel tabanlı toplantısı, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri GÜLAY’ın başkanlığında, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanları, ETF üye ülkeleri temsilcileri, Forum Direktörü Elizabteh Watters ve ekibi, Türkiye Masası sorumlusu Lida Kita, Antalya İl Milli Eğitim Müdürü, Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü ve öğretmenleri, sektör temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Mesleki Eğitimde Kalite Güvence Forumu Bölgesel Toplantısı açılışında Forum Direktörü Elizabeth Watters; Forumun amacı ve hedefleri, Forum çalışma planı hakkında kısa bir bilgilendirme yapmıştır. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri GÜLAY; Türk Mesleki ve Teknik Eğitim Sisteminin kalite güvencesinin sağlanmasına ilişkin Genel Müdürlük uhdesinde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında ETF üye ülkelerine kapsamlı bir bilgilendirme yapmıştır.

Forum Bölgesel toplantısının birinci gününde, ETF üye ülkelerinin Avrupa Kalite Güvence Çerçevesinde yer alan 10 göstergeye göre kalite güvence haritası çıkarılmış ve bu haritaya göre üye ülkelerin hangi alanlarda işbirliği kuracağı ve bu işbirliğinin yöntemleri tartışılmıştır.

 

Forum Bölgesel toplantısının ikinci gününde, iş yeri tabanlı mesleki eğitim uygulamasında Türkiye model ülke olarak belirlenmiş ve uygulamanın yerinde gözlemlenmesi ve daha detaylı bilgi almak amacı ile sektör ziyareti gerçekleştirilmiştir. Ziyaret esnasında işyeri tabanlı eğitimde işletmenin ve okulun rol ve sorumlulukları, iş yeri tabanlı eğitimin izlenmesi, değerlendirilmesi, sınav ve belgelendirilmesi konularında kapsamlı bilgilendirme yapılmıştır.  Ayrıca işletmede beceri eğitimine devam eden öğrenciler, usta öğreticiler, koordinatör öğretmenler ve çalışan mezunlarımız ile odak grup görüşmesi yapılmıştır. Ziyaret esnasında edinilen kazanmaların değerlendirilmesi ve 2018 yılı planının tekrar gözden geçirilmesi ile toplantı sonlandırılmıştır.

23-02-201823-02-201823-02-2018

 

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.