Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Mesleki Eğitim-Sektör İşbirliği Toplantısı Erzurum’da Yapıldı

Mesleki Eğitim-Sektör İşbirliği Toplantısı Erzurum’da Yapıldı

 

Mesleki ve teknik eğitimin iyileştirilmesine yönelik yapılan çalışmalar hakkında kamuoyunun ve paydaşların bilgilendirilmesi, karşılaşılan sorunların tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin üretilmesi amacıyla Erzurum ilinde “Mesleki ve Teknik Eğitim Sektör İşbirliği Toplantısı” 09.02.2018 tarihinde düzenlendi.

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıya Milli Eğitim Bakanlığını temsilen Müsteşar Yardımcısı Ercan DEMİRCİ,  Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri GÜLAY ve Daire Başkanı Recep ALTIN katıldı. Toplantıda ayrıca İl Milli Eğitim Müdürü Ercan YILDIZ, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp TAŞVLAŞOĞLU, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Muammer YAYLALI, Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Medine GÜLLÜCE, Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanı ile Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı katılımcılara hitap etti. Toplantıya resmi ve özel kurum ve kuruluşlardan yaklaşık 300 kişi katıldı. Katılımcıların büyük çoğunluğunu iş dünyasının önde gelen temsilcileri, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları müdürleri, ticaret ve sanayi odası yetkilileri, öğretim üyeleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri oluşturdu.

Toplantıda konuşma yapan Müsteşar Yardımcısı Ercan DEMİRCİ, "Mesleki eğitim, okullarda dört duvar arasında, öğretmen ve öğrenci arasında gerçekleşmiyor. Daha çok mesleki eğitim sektörle, hatta onların organizasyonuyla gerçekleşiyor." dedi. Bakanlık olarak mesleki eğitimlerle alakalı ciddi çalışmalar yürüttüklerini anlatan Demirci, "Eğitim sadece eğitimcilere bırakılacak bir iş değildir. Bu bize gelen eleştirisel ve hakikat olan bir söz. Bizim için mesleki eğitim mevzu bahis olduğunda bu daha kıymetli bir söz oluyor." diye konuştu.

Demirci, bakanlık olarak mesleki eğitimle alakalı sektöre destek verdiklerini belirterek, şöyle devam etti: "Mesleki eğitim okullarda dört duvar arasında, öğretmen ve öğrenci arasında gerçekleşmiyor. Daha çok mesleki eğitim sektörle hatta onların organizasyonuyla gerçekleşiyor. Dolayısıyla bakanlık olarak mesleki eğitimle alakalı her hususta sektöre, tüccarımıza, sanayi ve işletmelere ´gelin mesleki eğitimin lokomotifi siz olun´ diyoruz. Biz hem teoride hem de pratikte sizin koordinasyonunuzda hareket edelim."

Toplantıda mesleki ve teknik eğitim ile ilgili bir sunum yapan Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri GÜLAY ise mesleki eğitimin iyileştirilmesi yönünde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdikten sonra yetiştireceğimiz öğrencilerin ahilik ruhu ile yetiştirilmesinin, milli ve manevi değerlerin öğretilmesinin mesleki eğitimin temel amaçları olduğundan, iş piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi konusunda okul yöneticilerine bu konuda önemli görevler düştüğünden, mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi yönünde yapılan yasal düzenlemelerden ve bu düzenlemelerin okullara, sektöre, öğrenci ve velilerine sağlayacağı katkılardan bahsetti.

GÜLAY, ayrıca 6764 sayılı kanun ile meslek ve teknik eğitimde yapılan düzenlemeler değinerek; çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alındığını, çıraklık eğitimi, işletmede beceri eğitimi ve staj yapan öğrencilere ödenecek ücretin 3’te 2’sinin devlet desteği olarak verileceğini, mesleki eğitim öğrencilerinin 10. sınıftan itibaren sigortalanacağını ve bütün mesleki eğitim mezunlarına teknisyenlik unvanı verileceğini ifade etti.

GÜLAY, konuşmasında şu konulara değindi:

Geleceğin mesleki ve teknik eğitiminin kurgulanmasına yönelik olarak ilgili iç ve dış paydaşlarla görüş alışverişinde bulunmak amacıyla 08-12 Ocak 2018 tarihleri arasında 43 farklı kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşundan 74 temsilcinin yer aldığı “Mesleki ve Teknik Eğitim Çalıştayı” yaptık.

Sektörün arzuladığı nitelikte işgücü yetiştirmek amacıyla bir alana odaklanmış, tematik meslek liseleri açıyoruz. Açılmış olan tematik okullarımızdan bi rtanesi Erzurum ilindedir.

Mesleki eğitim ile iş dünyası arasındaki bağları kuvvetlendirmek, staj ve işletmelerde beceri eğitimi şartlarını iyileştirmek, okulların fiziki ortamları ile atölye ve laboratuvarlarını geliştirmek ve sektörün arzuladığı nitelikli işgücünü yetiştirmek amacıyla Okul Hamiliği Projesini başlattık.

Mesleki eğitim programlarını güncelleyerek esnaf ve sanatkârların işgücü ihtiyacını karşılamak amacıyla çıraklık eğitimini, sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünü karşılamak amacıyla Anadolu meslek programını ve geleceğin üreten mühendislerini yetiştirmek amacıyla Anadolu teknik programını güçlendiriyoruz.

24-25 Ekim tarihlerinde Antalya’da düzenlediğimiz mesleki eğitim temalı kongre sonuçlarını değerlendirerek mesleki ve teknik eğitimde 2023 hedeflerimizi belirliyoruz. Bu doğrultuda mesleki ve teknik eğitimin yol haritası niteliğinde olan Türkiye Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesini güncelliyoruz.

Öğrencilerimizin meslek ahlakı ve ahilik kültürüyle yetişmesi amacıyla mesleki gelişim dersine değerler eğitimine yönelik Meslek Ahlakı ve Ahilik modülü eklenmiştir. Modülde ayrıca 15 Temmuz şehitlerine de yer vererek öğrencilerimizin 15 Temmuz bilinciyle yetişmesini hedefliyoruz.

Mesleki ve teknik eğitimde okul-sektör işbirliğini güçlendirmek, yerel yönetimler, meslek kuruluşları ve yerel sektörle işbirliğini artırmak amacıyla ilgili tüm paydaş temsilcilerinin üye olarak yer aldığı bütün il/ilçelerde Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurullarını oluşturuyoruz.

Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor” projesinde 2017-2018 eğitim ve öğretim yılından başlamak üzere Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüze bağlı okullarda öğrenim gören 10. 11. ve 12. sınıf öğrencilerin öğretmenleriyle birlikte okulun bulunduğu mahallede, bulunmadığı takdirde sırasıyla ilçede veya İl içinde tespit edilen belirli sayıdaki ihtiyaç sahibi yoksul veya muhtaç durumdaki kişilerin; evlerinin bölümlerinin küçük bakım ve onarımlarının, evlerinde bulunan kullanılamaz veya eskimiş durumdaki eşyalarının tamir ya da değişim gerektiren küçük onarımlarının, hayatlarını kolaylaştırıcı bilgilendirme ya da yardımların, onları sevindirecek, mutlu edecek maddi ya da manevi dokunuşların toplum hizmeti kapsamında belirli bir plan ve proje dahilinde yerel imkanlarla yapılmaktadır.”

Konuşmaların ardından toplantıya soru cevap bölümü ile devam edildi. Mesleki eğitime ilişkin sorunlar, çözüm önerileri ve uygulanabilecek stratejiler tartışıldıktan sonra toplantı sona erdi. 

 

İldeki temaslar Heyetin tematik okul olan  Yakutiye Elektrik-Elektronik Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etmesiyle son bulmuştur.

09-02-201809-02-201809-02-201809-02-201809-02-201809-02-201809-02-201810-02-2018

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.