Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİNDEN MEZUN OLAN ÇIRAK ÖĞRENCİMİZ ÜNİVERSİTEYİ KAZANDI

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİNDEN MEZUN OLAN ÇIRAK ÖĞRENCİMİZ ÜNİVERSİTEYİ KAZANDI

2023 Eğitim Vizyonu kapsamında mesleki ve teknik eğitim alanında yapılan yenilikler meyvelerini vermeye başladı. Mesleki Eğitim Merkezinde okuyan öğrencilerden Meslek Lisesi mezunu olmak isteyenlerin almaları gereken fark dersleri Talim ve Terbiye Kurulunun 19.07.2019 tarihli ve 18 sayılı kararı ile kabul edilmiş ve 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren Diploma Programı uygulanmaya başlanmıştır. Bununla birlikte Mesleki eğitim merkezlerinden önceki yıllarda kalfalık ve ustalık belgesi almış olanların da fark derslerini tamamlayıp Meslek Lisesi diploması alabilmeleri için 14.08.2020 tarihi itibariyle Telafi Programı başlatılmıştır. Bu kapsamda; 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunun yayımlandığı 19 Haziran 1986 tarihinden bu yana kalfalık, ustalık ve usta öğretici belgeleri veren mesleki eğitim merkezleri, diploma da düzenleyerek bir ilki gerçekleştirmiştir. 2 Temmuz 2021 tarihi itibariyle yaklaşık 20 bin usta öğrenci,  telafi programından mezun olarak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Diploması almaya hak kazanmıştır.

Telafi Eğitim programına katılarak mezun olan çırak öğrencilerimizden Gebze Mesleki Eğitim Merkezi Makine Teknolojisi dalından mezun olan Elif Buse TINGIR, girdiği AYT sınavından 297 puan alarak üniversiteye yerleşmeye hak kazanmıştır. Mesleki eğitim merkezlerinde yapılan yenilikler sayesinde, mezun olan öğrencilerimiz en kısa yoldan iş hayatına başlayabilirken diğer taraftan da bir üst öğrenime gitme imkânına kavuşmuştur.

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.