Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

MESLEKİ EĞİTİM KURULU'NUN 31. TOPLANTISI YAPILDI

Mesleki Eğitim Kurulu'nun 31. toplantısı, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer başkanlığında yapıldı. Özer, " İyileştirmelerle birlikte toplumun mesleki eğitime bakışı olumlu yönde değişti. Ülkemizde mesleki ve teknik eğitime ilgi artarak devam ediyor." dedi.  
MESLEKİ EĞİTİM KURULU'NUN 31. TOPLANTISI YAPILDI

2018/3 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ve Milli Eğitim Bakanlığı Makam Olurlarına istinaden, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Mesleki Yeterlilik Kurumu, Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu, Türkiye Ticaret, Sanayi, Deniz Ticaret Odaları ve Ticaret Borsaları Birliği, İşveren Sendikaları Konfederasyonu, İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Yükseköğretim Kurulu temsilcilerinden oluşan ve 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında yapılan "Mesleki Eğitim Kurulu"nun 31 inci Toplantısı,  Bakanlığımız Ahi Evran Toplantı Salonunda, Bakan Yardımcısı Mahmut ÖZER başkanlığında kurul üyelerinin katılımları ile Webinar şeklinde yapıldı.

Bakan Yardımcısı Mahmut ÖZER bir önceki kurul toplantısının, 20.10.2017 tarihinde yapıldığını hatırlatarak yaklaşık üç yıl sonra yapılan bu toplantının önemine dikkat çekti. Bakanlığın 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında mesleki ve teknik eğitim alanında birçok düzenlemeler yapıldığını, Bakanlık ile sektör arasında güçlü işbirliği tesis edildiğini ve mesleki eğitim sürecinde sektör deneyim ve diğer tüm imkânlarından okul ve kurumlarımızın faydalanması sağlandığını bu sayede toplumun mesleki eğitime bakışının olumlu yönde değiştiğini ve ülkemizde mesleki ve teknik eğitime ilginin  artarak devam ettiğini söyledi.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın  NUMANOĞLU ise,  mesleki ve teknik ortaöğretim programlarına yeni alan ve dallar alındığını, mevcut alan ve dalların ise sektörün ihtiyaçları ve dokusuna uygun olarak revize edilerek düzenlemeler yapıldığını belirtti.

Toplantıda, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre mesleki eğitim merkezi programları, Anadolu meslek ve Anadolu teknik programları kapsamında, kapsama alınan, kapsamdan çıkarılan, alan/dal adı değişen,  alan ile ilişkilendirilen ve ayrılan/birleşen meslek alan ve dallarının güncellenmesi ile İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu çalışma esasları görüşüldü.

Bakan Yardımcısı Mahmut ÖZER, kurul üyelerine katkılarından dolayı teşekkür ederek, 31 inci  Mesleki Eğitim Kurulu Kararlarının ülkemize, iş dünyamıza, sektöre ve mesleki eğitime hayırlı olmasını diledi.

   

 07-10-202007-10-2020

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.