Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Mesleki Eğitim Kardeşlik Projesi Başlatılmıştır

Mesleki Eğitim Kardeşlik Projesi Başlatılmıştır

Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü olarak  Güneydoğu Anadolu’da  Şırnak, Mardin ve Diyarbakır illerimizdeki mesleki teknik eğitim okulları ile Ankara’daki  bazı  mesleki teknik eğitim okulları eşleştirilerek bu okullar arsında  Mesleki Eğitim Kardeşlik Projesi başlatılmıştır. Bu projede, ortak kültür değerlerinin güçlendirilmesi, okullar arasında bilgi, araç gereç ve kaynak yardımlarının sağlanması, teknolojik gelişmelerin paylaşımı, uygulamalarda birlikteliğin sağlanması gibi amaçlara ulaşılmak istenmiştir.  

Belirlenen hedefler doğrultusunda okullar arasında bağlar oluşturarak sevgi, barış, kardeşlik ve dostluk duygularının güçlendirilmesi vb. hususlarda güçlü bir iletişim sağlanarak bilgi ve kültür alışverişini esas alan paylaşımlar yapılmıştır. Ayrıca kardeş okullar  işbirliği sonucunda makam oda takımları,  bilgisayar laboratuvarları, fotokopi, baskı makinası gibi araç - gereç, kitap, kırtasiye, giyim - kuşam gibi yardımlaşmaların gerçekleştirilmiştir.  İki yıl süreyle çok özel öğrenci ve öğretmen ziyaretleri, karşılıklı mektuplaşmalar   gerçekleştirmiştir. Terörden etkilenen okullara önemli  destekler sağlanmıştır. Güneydoğudan kardeş okul  idarecilerinin tamamı Ankara´daki okulları ziyaret ederek aramızdaki sevgiyi ve işbirliği çabalarını devam ettirmişlerdir. 

Yapılan çalışmaların ve yaşanılan bu deneyimin sonuçlarının değerlendirilmesi ve önümüzdeki süreçlerin nasıl şekillendirileceğiyle ilgili   görüşmelerde bulunmak; aynı zamanda  Güneydoğu’da görev yapan idareci ve öğretmenlerin moral motivasyonun desteklenmesi ve tecrübe paylaşımlarında bulunmak üzere,  proje kapsamında yer alan  Ankara’daki  gönüllü okul müdürlerimiz İncirli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hayati İPEK koordinasyonunda; Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Nazan ŞENER, İskitler  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet BOZ, 100.Yıl  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Emine Kılıç,  Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Selviye Özpalas, Yıldırım Beyazit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Bakiye Karaman Korkmaz, Gaziosmanpaşa  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sakine KAYA´nın   katıldığı   grup, 23 - 29 Aralık 2018 tarihlerinde Şırnak, Mardin ve Diyarbakır  illerimize bir çalışma ziyaretinde bulunmuşlardır. Okul müdürlerimizin kendi imkanları ve  mahalli imkanlarla sivil bir insiyatifle gerçekleştirdiği çalışma ziyaretinde,  Şırnak-Silopi Yenişehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Cizre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Cizre Mithatpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mardin Nusaybin El Buruni Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Girmeli Çok Programlı Anadolu Lisesi, Duruca Çok Programlı Anadolu Lisesi , Akarsu Çok Programlı Anadolu Lisesi ve  Diyarbakır Sur Mesleki ve Teknik Anadolu  Liselerine çalışma  ziyaretleri gerçekleştirmişlerdir. 

Ziyaret edilen  her okul için yarım gün zaman ayrılmış öğretmenlerle dostane  toplantılar düzenlenmiş, karşılıklı duygu paylaşımları yapılmış, kardeşlik duygularımızın daha da pekiştirilmesi, işbirliğimizin karşılıklı  güçlendirilmesi  yönünde temenniler dile getirilmiştir. Ankara’dan götürülen yöresel yiyecekler  ve yapılan ikramlar hep birlikte paylaşılmıştır. 

Çalışma ziyaretinin gönüllük temelli  ve hal hatır sorma amaçlı olması, Mesleki Eğitim kardeşliği duygusu içinde   sivil bir formatta uygulanması, şehirlerin idarecileri, kardeş okulların idarecileri, öğretmen ve öğrencileri tarafından yoğun ilgiyle karşılanmış, güçlü ve samimi bir iletişimin oluşmasına vesile olmuştur.  Ziyaret, oralarda  görev yapan genç öğretmenlerimiz üzerinde olumlu  bir etki ve heyecan yaratmış ve karşılıklı duygu yoğunluklarının yaşanmasına  vesile olmuştur.  Bu ziyarette öğrencilerle, uygun ortamlarda, sınıf ya da salonlarda keyifli paylaşımlarda bulunulmuştur. Daha önceki ziyaret ve çalışmalarla ilgili fotoğraf ve videolar paylaşılarak hep  beraber  akşam yemeği yenmiş ve ardından okulların  öğretmenleriyle birlikte hazırlanan eğlence programı tertip edilmiştir. 

Bu çalışma İlerimizin idari ve mülki amirleri tarafından büyük bir ilgi ile karşılanmış,  üst düzey bir yardım ve destek sergileyerek memnuniyetlerini ifade etmişlerdir. Cizre´de 430 aday öğretmenlerle  sohbet, bilgi ve tecrübe paylaşımlarında da bulunulmuştur.

Bundan sonraki süreçte işbirliğinin devam ettirilmesi ve bu yıl ortak AB projeleri yapılması gibi birçok hususlarda önemli kararlar alınmıştır.

14-01-201914-01-201914-01-2019

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.