Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Mesleki Eğitim Çin Halk Cumhuriyeti´nde

Mesleki Eğitim Çin Halk Cumhuriyeti´nde

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın NUMANOĞLU, Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Mehmet Salih CANBAL ve Bakanlık Müşaviri Hayri Eren SUNA, mesleki ve teknik eğitim alanında karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak ve gelecekteki işbirliği konularını istişare etmek üzere Çin Halk Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı ve çeşitli okul ve kurumları ziyaret etti.

Ziyaretler kapsamında Çin Halk Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünde heyetler arası görüşmeler yapıldı. Yapılan görüşmelerde her iki ülkenin mesleki eğitim sistemleri tanıtılarak sorunlar ve çözüm önerileri üzerine müzakereler gerçekleştirildi.

Çin Halk Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Mrs. Huang Hui yaptığı açıklamada iki ülke arasında tarihten gelen güçlü bağların bulunduğunu, bununla birlikte mesleki eğitim alanında ülkeler arasında gerçekleşen ilk toplantı olması nedeniyle duyduğu memnuniyetini ifade etti. Her iki ülkenin ekonomik ve endüstriyel gelişmesinde çok önemli rol oynayan mesleki eğitim alanında yaşanan sorunlar ve çözümlerinin benzer olduğunu belirterek ortak çalışmalar yapma arzusunda olduklarını dile getirdi.

Eğitim Bakanlığı ziyaretinin ardından Mesleki Teknoloji Eğitimi Araştırma Enstitüsü (CIVTE-Central Institute for Vocational & Technical Education) yöneticileriyle görüşen heyet, mesleki eğitim çerçevesinde Çin´de yapılan araştırma ve geliştirme süreçleri hakkında detaylı bilgi alışverişinde bulundu. Türkiye´de mesleki eğitim üzerine yapılan çalışmalar ve 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında atılan adımlar konusunda enstitü uzmanlarını bilgilendiren heyet, araştırma ve geliştirme açısından Çin ve Türkiye arasında gelecekte işbirliği yapılmasına ilişkin izlenebilecek yol haritası üzerinde çalıştı.

Heyet mesleki eğitim konusunda Çin´in en önde gelen eğitim kurumlarından olan Pekin Politeknik Kolejini (Beijing Polytechnic College) ziyaret etti. Pekin Mesleki Eğitim Bölge Sorumlusu, kolej rektörü ve yöneticilerinin katıldığı istişare toplantısında kurum hakkında detaylı bilgiler alındı. Ülkemiz mesleki eğitim sistemi hakkında sunum yapıldı. Ardından kampüs gezisi kapsamında atölye ve laboratuvarlar ziyaret edildi. Gelecekte öncelikle eğitici eğitimi ve öğrenci değişimi hususlarında işbirliği yapılması açısından karşılıklı çalışma yapılması kararlaştırıldı.

Mesleki eğitim ile ilgili ziyaretlerini gerçekleştiren heyet Pekin´de bulunan Türkiye Cumhuriyeti Pekin Büyükelçilisi Sayın Abdulkadir Emin Önen tarafından kabul edildi. Yapılan görüşmede heyetin Çin temasları hakkında bilgi verildi, Çin Halk Cumhuriyeti ile ülkemiz arasında eğitim alanında önemli fırsatlar sunabilecek işbirliklerinin hızla artırılması için atılabilecek adımlar konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.   

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu gerçekleştirilen ziyaretlerin oldukça verimli geçtiğini belirterek"22 milyonu aşan öğrenci, 1 milyona yaklaşan eğitim kadrosu ile dünyanın en büyük ölçekli mesleki eğitim sistemine sahip olan Çin Halk Cumhuriyetine mesleki eğitim alanında ilk resmi ziyareti gerçekleştirdik. Her iki ülkenin sanayileşmesi ve ekonomik gelişiminde önemli rolü olan mesleki eğitim alanında benzer sorunlar ve fırsatlara sahip olduğunu gözlemledik. Yapılan görüşmelerde ülkemiz mesleki eğitim sistemini ve 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında atılan adımları tanıtma fırsatı bulduk. Çin Halk Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı mesleki eğitim yetkilileri, enstitü yöneticileri ve Pekin Politeknik Koleji yöneticileri ile yapılan görüşmelerde birçok konuda fikir birliği içinde olduğumuzu ve mesleki eğitimin geleceği noktasında da benzer anlayış içinde bulunduğumuzu memnuniyetle gördük. Her iki ülkenin mesleki eğitim sistemlerini işbirliği içinde güçlendirmesi için atılabilecek adımlar noktasında mutabakata vardık" dedi.

09-05-201909-05-201909-05-201909-05-201909-05-201909-05-201909-05-201909-05-201909-05-2019

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.