Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi elektrik enerjisi üretti

Çorum İskilip Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, okula yenilenebilir enerji eğitim seti, 15 KW’lık güneş enerjisi sistemi ve 3.2KW’lık rüzgâr enerjisi sistemi kurdu. On grid sistem (şebekeye bağlı) olarak kurulan güneş enerjisi sisteminden elde edilen elektrik enerjisi, yapılan sözleşmeyle enerji dağıtım şirketine verilerek satışı yapılıyor.
Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi elektrik enerjisi üretti

İskilip Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığının desteğiyle “Alternatif Enerji Sistemleri” adlı Avrupa Birliği projesini tamamladı.

Rüzgâr ve güneş enerjisi eğitimleri üzerine hazırlanan projede, 10 teknik öğretmen, proje ortağı Gazi Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu’ndan 4 akademisyen; 60 saat teknik İngilizce, 60 saat güneş ve rüzgâr enerjisi eğitimleri aldıktan sonra 15 gün Almanya’da yenilenebilir enerji uygulamalarını yerinde görüp incelediler.

 

Üretilen elektrik enerjisi satılmaya başlandı

Proje kapsamında; İskilip Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi’ne yenilenebilir enerji eğitim seti, 15 KW’lık güneş enerjisi sistemi ve 3.2KW’lık rüzgâr enerjisi sistemi kuruldu. On grid sistem (şebekeye bağlı) olarak kurulan güneş enerjisi sisteminden elde edilen elektrik enerjisi, yapılan sözleşmeyle enerji dağıtım şirketine verilerek satışı yapılmaya başlandı. Üretilen elektriği, elektrik enerjisi dağıtım sistemine şebekeye bağlı olarak satışını yapan okul, kullandığı enerji miktarı itibarıyla dağıtım şirketiyle ay sonunda mahsuplaşıyor.

 

Aktif olarak çalışan sistemle Mayıs 2016 döneminde 1.919 kWh enerji üreterek okula yaklaşık 805 liralık bir enerji tasarrufu sağlandı. Yaz aylarına gün ışığından faydalanma süresi artacağından elde edilen enerjinin ve gelirinin daha da artması bekleniyor. Elde edilecek enerji ile okulun yıllık enerji ihtiyacının tamamının karşılanması hedeflenirken, bu üretimden yılda 12 bin ile 15 bin lira arasında bir gelir elde edilmesi bekleniyor.

 

Projenin koordinatörlüğünü yürüten okulun Müdür Baş Yardımcısı Bayram Gökbulut, kurulan sistemin çevreye örneklik teşkil ettiğini, sistemi inceleyen ve gelir getirdiğini gören yerel teşebbüslerin ise güneş tarlası kurmak için lisans sözleşmesi imzalama aşamasına geldiklerini söyledi. İlk-orta ve liselerde okuyan diğer öğrencilere yönelik eğitimlerin de verildiğini, bununla yenilenebilir enerji kaynakları konusunda farkındalık oluşturulduğunu ifade eden Gökbulut, “Bu ve benzeri proje hem sürdürülebilir, hem ekonomik hem de çevre dostu olarak bölge insanlarına bir ufuk açması bakımından önemini ortaya koymuştur. Okulumuz şu ana kadar 10’un üzerinde Avrupa Birliği projesi gerçekleştirerek adeta ilçemizin proje merkezi gibi çalışmıştır. Okula sağladığı ekonomik katkı ve örneklik teşkil eden özelliğinden dolayı proje büyük takdir topladı.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.