Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

MESLEĞİM HAYATIM İŞ VE STAJ PROGRAMI" MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNİ VE MEZUNLARI DİJİTAL ORTAMDA SEKTÖRLE BULUŞTURUYOR

MESLEĞİM HAYATIM İŞ VE STAJ PROGRAMI

Milli Eğitim Bakanı Mahmut ÖZER ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF) Türkiye Temsilciliği Regina De DOMİNİCİS tarafından imzalanan Mesleki Beceri Seferberliği İş Birliği Protokolü (Ocak-2023) kapsamında Mesleğim Hayatım Partalına şirketlerin dâhil edilerek öğrencilerin İşletmede Mesleki Eğitim ve mezun öğrencilerin İstihdam olanaklarının desteklenmesi amacıyla geliştirilen Mesleğim Hayatım İş ve Staj Programı uygulaması hayata geçirildi.

İmzalanan Protokol kapsamında taraflar MEB ve UNICEF arasındaki Çalışma Planı ile uyumlu olacak şekilde, aşağıdaki faaliyetleri gerçekleştireceklerdir.

1. Ülke genelinde yürütülecek kampanya aracılığıyla özel sektör kuruluşlarının Mesleğim Hayatım Portalına dâhil edilmesi,

2. Tarafların iş birliğinde Mesleğim Hayatım Portalının iyileştirilmesine ve bilinirliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilmesi,

3. Öğrencilerin TOBB üyesi firmalarda ve kampanya yoluyla ulaşılacak şirketlerde mesleki eğitim almalarına imkân sağlanması,

4. Mezun öğrencilerin Mesleğim Hayatım Portalı aracılığı ile istihdama erişimlerinin desteklenmesi sağlanacaktır.

Öğrencilerin staj ve işletmelerde mesleki eğitim, mezunların ise iş bulma imkânlarını genişletmeyi ve işletmelerle eşleşmelerini kolaylaştırmayı amaçlayan Portal sayesinde; Staj yapacak işletme arayan öğrenciler ve iş arayan mezunlar ile Stajyer ve personel arayan işverenler dijital ortamda daha kolay ve hızlı şekilde buluşabilecekler.

Mesleğim Hayatım Staj ve İş Portalına Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumlarında okumakta olan öğrenciler, Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumlarından mezun olan öğrenciler ve meslek alanlarında faaliyet gösteren İşletmeler https://mhbasvuru.meb.gov.tr/login.aspx bağlantısını kullanarak kolayca kayıt olabilirler.

Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumlarında öğrenim görmekte olan Öğrenciler Portala kayıt olduktan sonra Stajyer/Mezun Modülüne giriş yaparak "Özgeçmiş Oluştur" sayfasından kolayca bilgilerini doldurarak özgeçmiş oluşturabilecek ve alanlarına uygun Staj ve İşletmelerde Mesleki Eğitim İlanlarına başvuru yapabileceklerdir.

Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumlarından Mezun öğrenciler "Özgeçmiş yükleme" veya "Özgeçmiş Oluşturma" seçeneği ile özgeçmiş ekleyebilecek ve alanlarına uygun iş ilanlarına başvuru yapabileceklerdir.

İşletmeler Portala SGK sicil numaralarıyla kolayca kayıt olabilir ve Stajyer/Mezun öğrenciler için belirledikleri kriterlere göre Staj/İş ilanı oluşturabileceklerdir.

Portal tamamen ücretsiz hizmet verecek olup, zamana bağlı kalmaksızın İşletme ve Stajyer/Mezun eşleşmesinin yapılabilmesi mümkün olacaktır.

15-05-2023

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA - https//mtegm.meb.gov.tr/mebpanel/onizlemeRedirect.php?KNO=1013CHK=a1eb88aa04d4cd13ee32e1a50b86e7d5e8d427d1

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.