Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

MEB Mesleki Eğitimde Değirmen ve Sektör Makineleri Üretimi Alanında Eğitime Başlıyor

MEB Mesleki Eğitimde Değirmen ve Sektör Makineleri Üretimi Alanında Eğitime Başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı mesleki ve teknik eğitimalanında sektörün talebi üzerine yeni alanlar açarak eğitim verdiği alanları genişletiyor. MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü bu kapsamda Değirmen ve Sektör Makineleri Üreticileri Derneği(DESMÜD) ile bu alanda eğitim vermek üzere “Mesleki ve Teknik Eğitim İşbirliği” protokolü imzaladı. İşbirliği protokolü MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu ve DESMÜD Başkanı Zeki Demirtaşoğlu tarafından imzalandı. İmza törenine MEB Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer, MEB Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Şennur Çetin, DESMÜD yönetim kurulu üyeleri katıldı.

 

İşbirliği protokolü kapsamında mesleki eğitimde makine teknolojisi alanı altında ilk kez değirmencilik dalı açılacak ve eğitim verilmeye başlanacak, müfredat sektörle işbirliği içerisinde hazırlanacak. Protokol kapsamında sektörün talebi doğrultusunda Konya, Gaziantep ve Çorum illerinde MEB’in belirleyeceği Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde eğitim verilmeye başlanacak. DESMÜD bu okullarda atölye ve laboratuvarlar kuracak. Ayrıca Ankara’da belirlenecek Mesleki Eğitim Merkezinde kurulacak olan Mükemmelliyet Merkezinin de donatımı yapılarak ulusal ve uluslar arası  değirmencilikalanına yönelik “Eğiticilerin Eğitimleri” bu merkez tarafından ve sektörde de işbaşı eğitimleri ilegerçekleştirilerek öğretmenlerin yeterlilikleri arttırılacaktır. Öğrencilerin beceri eğitimi ve stajları DESMÜD’ün işbirliği içindeki işletmelerde gerçekleştirilecek ve mezuniyet sonrasında %100 istihdamları sağlanacak. Ayrıca protokol kapsamında bu alanda eğitim alan başarılı öğrencilere DESMÜD tarafından burs desteği sağlanacak.

 

Türkiye’de değirmen ve sektör makineleri imalatçıları üretimlerinin %95’ini ihraç etmekte olup 2017 yılında 1,35 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiler. DESMÜD’ün 7 milyar dolarlık bir 2023 yılı ihracat hedefi olup bu kapsamda 160 ükeden oluşan bir ihracat zincirine sahiptir. Bu alanda küresel bir güç olmayı hedefleyen sektörün yeni protokolle nitelikli teknik eleman ihtiyacı giderilmiş olacak. 

 

Milli Eğitim Bakanlığı ile DESMÜD arasında gerçekleştirilen bu protokol, sektör temsilcilerinin eğitim alanında vereceği destekler için ve istihdam sağlama noktasında önemli bir adım olarak görülmekle birlikte, protokolün kapsamının giderek genişletilmesi ve diğer mesleki teknik personel ihtiyacı olan sektörlere de örnek bir uygulama teşkil etmesi beklenmektedir.

17-11-2018

 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.