Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

MEB İLE MSB ARASINDA MESLEKİ EĞİTİM İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

MEB İLE MSB ARASINDA MESLEKİ EĞİTİM İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ile Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek, çalışanları belgelendirmek ve belirlenen okullardan mezun olan öğrencilerin imkânlar dâhilinde istihdamını sağlamak amacıyla iş birliği protokolü imzaladı.   

Millî Eğitim Bakanlığı ve Millî Savunma Bakanlığı arasında savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek, çalışanları belgelendirmek ve belirlenen okullardan mezun olan öğrencilerin imkânlar dâhilinde istihdamını sağlamak amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.    MEB Başöğretmen Salonu'nda gerçekleşen protokol imza töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, son on iki on üç yılda meslek liseleriyle ilgili çok ciddi bir farkındalık oluşturmaya çaba sarf ettiklerini belirterek, "Bilhassa 2014 yılından itibaren meslek liselerinin sektörün ihtiyaçları ve yeni iş alanları doğrultusunda geliştirilmeye çaba sarf ediyoruz.  Bu kapsamda meslek liseleriyle ilgili çok ciddi düzenlemeler yaptık. Bunu yaparken de aslında iki amacımız var. Bunlardan biri, yetiştirdiğimiz öğrencilerin salt teorik eğitimde kalmaması, pratikte de iç içe olması ve bu vesileyle de ihtiyaç duyulan iş gücünü oluşturmayı önceliyoruz. İkinci önceliğimiz de meslek lisesini tercih etmeyen öğrencilerimize de meslek liselerini cazip hale getirmeye çalışıyoruz. Hem istihdam hem yeni iş alanları itibarıyla meslek lisesini tercih etmesini istediğimiz öğrencilerimize bir rehberlik yapmaya da çaba sarf ediyoruz. 2014'ten sonra meslek liseleriyle ilgili atılan adımlarda ana motivasyon unsurlarımız bunlardı." değerlendirmesinde bulundu.

Bu kapsamda 2014 yılında iş yerinde eğitim almak isteyen öğrencilere asgari ücretin üçte biri ve yüzde ellisi oranında destekler vermeyi yasalaştırdıklarını hatırlatan Bakan Tekin, meslek liselerinin belli bir formata kavuştuğunu, sektörün ihtiyaç duyduğu hemen her alanda tematik meslek liseleri oluşturmaya başladıklarını kaydederek şunları söyledi: Bugün de sizlerle yapacağımız iş birliği de aslında bu iki motivasyon unsurumuzun bir parçası... İnşallah, sizin bu anlamda ihtiyaç duyduğunuz personeli temin edecek adımlar birlikte atmış olacağız.   Tekin, mesleki eğitim alanında yaptıkları bu iş birliğinden dolayı Bakan Güler'e teşekkür etti.    Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler ise konuşmasında, meslek liselerine ilişkin yapılan çalışmaların önemine dikkati çekerek şunları söyledi: Özellikle 2014 yılında temellerini attığınız meslek liselerine bugün biz Millî Savunma Bakanlığı olarak bu liselerin bizim kurumlarımıza hizmet edecek şekilde açılması amacıyla sizinle böyle bir protokolü imzalamak için huzurlarınızda bulunuyoruz. Ben inanıyorum ki bizim ihtiyacımız olan profesyonel insanlarla bu hizmetleri yürütebilmemiz için bu meslek liselerinin çok ciddi katkısı olacak bize. Biz de sizlerin katkısıyla kuracağımız bu meslek liselerinde en üst düzeyde eğitim verilmesine, onların ufuklarının her konuda açmak için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğimizi ifade etmek istiyorum.   Bakan Güler, Türkiye'de tüm sektörlerin nitelikli insan gücü ihtiyacını karşılamak için iş gücü piyasasının meslek liselerine gerekli önemi vermeleri gerektiğini kaydetti.

Güler, meslek liselerinin yetiştirdiği insan kaynağı açısından sektörün "Ben personel bulamıyorum." gibi bir mazeretin de artık ortadan kalktığını ifade ederek iş birliğinden dolayı Bakan Tekin'e teşekkür etti.    Konuşmaların ardından hazırlanan protokol Bakan Yusuf Tekin ve Bakan Yaşar Güler tarafından imzalandı.   

"Protokol"

İmzalanan protokolle Millî Eğitim Bakanlığı ile Millî Savunma Bakanlığı iş birliğinde belirlenecek okullarda veya Millî Savunma Bakanlığının tahsis edeceği tesislerde açılacak okullarda, savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi ve istihdamının desteklemesi amaçlanıyor.   

Protokol; MSB yerleşkesinde veya MSB'nin tahsis edeceği tesislerde okulların açılması ve yapımı tamamlanan okulların MEB'e teslim edilerek eğitim ve öğretime kazandırılması; alan öğretim programlarında yer alan sertifika programlarının ve yüz yüze/dijital eğitim materyalinin MSB'nin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanması; alan öğretmenlerine iş başında hizmet içi eğitimler düzenlenmesi, atölye/laboratuvarların yeni teknolojilere dayalı olarak donatılması, atölye/laboratuvar derslerinin öğretmenler ile birlikte uzmanlar tarafından verilmesini kapsıyor.    Ayrıca protokol; öğrencilere AFGM, TGM ve MKE iş yerlerinde atölye ve laboratuvar eğitimi ile işletmede meslekî eğitim/staj imkânı sağlanması, belirlenen kritereler doğrultusunda öğrencilere burs verilmesi, öğrencilere temrinlik malzeme desteği sağlanması, okullardan mezun olan öğrencilerin MSB tarafından belirlenen usul ve esaslara uygun olarak imkânlar dâhilinde istihdamına destek sağlanması, meslekî ve teknik eğitime yönelik farkındalık faaliyetlerin düzenlenmesi gibi hususları kapsıyor.      

04-10-202304-10-202304-10-202304-10-2023

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.