Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

MEB Ahşap Oyuncak Yarışması Kataloğu Yayınlandı

MEB Ahşap Oyuncak Yarışması Kataloğu Yayınlandı

Ülkemizde mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin artırılması, öğrencilerin yeteneklerini geliştirilmesi, doğal ve sağlıklı, yerli ahşap oyuncak çeşitliliğinin artırılması, yetenekli öğrencilerin sektöre kazandırılması, yeni, ergonomiye uygun, araştırma, geliştirme odaklı, ülke ekonomisine katkı sağlayabilecek oyuncakların tasarlanması amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği ve 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında Genel Müdürlüğümüze bağlı okullarda ve özel meslek liselerinde öğrenim gören öğrencilerin katılımıyla "MEB Ahşap Oyuncak Yarışması" düzenlenmiştir. Yarışma serbest ve temalı olmak üzere iki kategoride yapılmıştır.

Temalı kategori de, Okul öncesi (3-6 yaş grubu) dönemindeki çocukların oyun ve eğlence ihtiyaçlarını karşılayabilecek, bu dönemdeki çocukların el-göz koordinasyonu ve kas gelişimine yönelik ergonomiye uygun, çocukların eğitim ortamlarını destekleyici, öğrenmeyi somutlaştıran aynı zamanda öğrenmeyi eğlenceli hale getirebilen oyuncakların tasarlanması hedeflenmiştir. Serbest Kategori de ise 6-14 yaş grubundaki çocuklara yönelik herhangi bir temaya bağlı olmaksızın geliştirilen oyuncaklarla, öğrencilerin teknolojik bağımlılıktan uzaklaştırılıp, bedensel, zihinsel ve ruhsal yönden gelişimlerinin desteklenmesini sağlayacak oyuncakların tasarlanması ve geliştirilmesi hedeflenmiştir.

İlk kez düzenlenen Ahşap Oyuncak Yarışmasında toplam 600 başvuru alınmış olup; şartname doğrultusunda 474 oyuncağın başvurusu kabul edilmiştir. Başvurusu kabul edilen oyuncaklar 25 Nisan - 3 Mayıs 2019 tarihleri arasında ikinci kez Seçici Kurul tarafından değerlendirilmiştir. Sıralamada her kategoriden ilk 50 içinde yer alan oyuncaklar, sergi ve ödül törenine davet edilerek 100 oyuncak Bursa İnegöl ilçesinde yapılan finalde yarışmıştır.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Kemal Varın NUMANOĞLU, yarışma ve katalog hazırlığında emeği bulunan İnegöl Hacı Sevim Yıldız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Şenol YOĞURTÇU ile İnegöl Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Fatma DOĞLAR DAĞ ve aynı okulun grafik-fotoğraf atölye şefi Ümmügül YELEN'e "Teşekkür Belgesi" takdim etmiştir.

Yeni hazırlanan Ahşap Oyuncak Kataloğunda her iki kategoriden seçilerek sergilenen eserler yer almaktadır. Yarışmaya katılan tüm okullarımızı, danışman öğretmen ve öğrencilerimizi kutlarız. Ayrıca bu yarışmada maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen sivil toplum örgütleri, firmalar ile kamu kurum ve kuruluşları yetkilileriyle emeği geçenlere teşekkür ederiz.

MEB Ahşap Oyuncak Kataloğu dijital ortamda Genel Müdürlüğümüz internet sayfasında yer alan Sosyal Etkinlikler modülünde bulunan https://mtegm.meb.gov.tr/webmedya/Ahsap_Oyuncak_Katalogu-2019.pdf internet adresinden yayımlanmıştır.

03-01-2020

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.