Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Kalite Modellerine Dair İtalya Çalışma Ziyareti Gerçekleştirildi

Kalite Modellerine Dair İtalya Çalışma Ziyareti Gerçekleştirildi

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı 2014-2020 Dönemi (IPA-II) çerçevesinde finanse edilen ve Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan "Sektörel Mükemmeliyet Merkezlerinin Kurulması Yoluyla Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Artırılması Operasyonu Teknik Yardım Projesi (METEK III) kapsamında, eğitimde kalite yaklaşımlarının incelenmesi amacıyla, mesleki eğitimin farklı paydaşlarından temsilcilerin yer aldığı bir heyet 21-25 Mart 2022 tarihleri arasında İtalya'ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Heyette Milli Eğitim Bakanlığı temsilcilerinin yanı sıra, Yükseköğretim Kurulu, Mesleki Yeterlilik Kurumu, Türk Sanayicileri ve İşinsanları Derneği, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ankara Ticaret Odası ve sektör temsilcileri yer aldı.

Katılımcıların İtalya Eğitim Bakanı Profesör Patrizio Bianchi ile de tanışma fırsatı bulduğu ziyaret sırasında, aralarında İtalya Eğitim Bakanlığı, Yüksek Teknoloji Enstitüleri (ITS) ve İtalya eğitim sisteminde kalite ve izleme çalışmaları gerçekleştiren çeşitli yapıların da yer aldığı pek çok kurum ile görüş alışverişinde bulunuldu. Bu vesileyle katılımcılar, kalite süreçlerini eğitim izleme sisteminin merkezine koymuş bir ülke olan İtalya'nın uygulamalarını yerinde değerlendirme fırsatı buldu.

Söz konusu ziyaretin, mesleki ve teknik eğitimde kalite çalışmalarına, İtalya deneyimini aktararak katkı sağlaması bekleniyor.

30-03-202230-03-202230-03-2022

Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina, Atatürk Bulvarı No 98 1. Kat A Blok Bakanlıklar/ ANKARA -

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.